Záhrada podľa feng šuej. Ako ju vybudovať?

Zahrada podla feng suej
Feng šuej. Filozofia, ktorá pochádza z Číny a je stará už takmer 6000 rokov. Svoju popularitu si získala aj v západnom svete. Princípmi feng šuej sa môžete riadiť vo všetkých oblastiach života. Teda aj pri zariaďovaní domácnosti a úprave záhrady. Prečo to robiť? Môžete si tak totiž vytvoriť harmonický priestor, v ktorom bude prúdiť pozitívna energia.

Princípy feng šuej v záhrade

Ak sa chcete riadiť učením feng šuej, mali by ste poznať jeho základné princípy. Jedným z najdôležitejších je životná energia čchi. Je to energia nielen živých tvorov, ale aj vecí. Dôležité je, aby prúdila prirodzene a rovnomerne. A práve feng šuej, respektíve vybudovanie záhrady v tomto štýle, dovolí energii prúdiť správne. Výsledkom je životná rovnováha a pozitívna energia v záhrade. Veľmi dôležitá je tiež rovnováha protikladných síl jin a jang. Čo to znamená? Ak máte v záhrade napríklad príliš veľa tmavších miest, zatienených stromami, musíte tam zabezpečiť aj dostatok svetla. Alebo ak sú v záhrade pohyblivé prvky, napríklad voda, vyvážte ich stojatými prvkami, napríklad kameňmi. Jednoducho, protiklady musia byť v rovnováhe. Harmónia musí existovať aj pokiaľ ide o základné prvky feng šuej. Tými sú drevo, oheň, zem, voda a kov. V záhrade by mali mať zastúpenie všetky. No žiadny z nich by nemal byť dominantný. Ak tieto princípy feng šuej dodržíte, určite sa vám podarí vybudovať harmonickú záhradu. Prinášame vám zopár príkladov, ako na to.

Ako vytvoriť feng šuej záhradu

Z hľadiska feng šuej je dôležité, aby mala záhrada pravidelný tvar. Ak taká vaša záhrada nie je, jej tvar môžete upraviť napríklad výsadbou. Alebo ju môžete rozdeliť do niekoľkých častí pravidelných tvarov.

V žiadnej záhrade nechýbajú chodníky. Tie by však nemali byť priame. Energia tak bude prúdiť veľmi rýchlo. Budujte si kľukaté chodníčky, ideálne so zeleňou po ich okrajoch.

K čínskym záhradám bezpochyby patrí aj altánok alebo pergola. Do feng šuej záhrady sa budú dokonale hodiť. Ak sa rozhodnete pre altánok, umiestnite ho do severozápadnej časti záhrady. Toto miesto totiž praje rozvíjaniu priateľských vzťahov. A práve na tento účel môže altánok dokonale poslúžiť. Rozhodli ste sa pre pergolu? Ak bude slúžiť ako okrasná opora popínavým rastlinám, umiestnite ju do východnej časti záhrady. Je to časť, ktorá patrí drevu a preto sa tu hodí drevená pergola. V tejto oblasti by nemali chýbať ani bylinky.

Ak má byť estetický dojem z vašej záhrady podľa princípov feng šuej dokonalý, vyberte si aj altánok v tomto štýle. Gazebo vám vyrobí altánok alebo pergolu, ktoré do takej záhrady dokonale zapadnú.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné príspevky

drevena pergola a ako ozivit vasu pergolu a zahradu
Hliníkové Pergoly
Fero

Ako oživiť staršiu pergolu?

Záhradná pergola je neustále vystavovaná nepriazni počasia. Či už je to mráz, dážď, sneh, slnečné žiarenie. Niet divu, že sa to po čase podpíše na

Čítaj Viac »
historia altankov
Altánky
Fero

Z histórie altánkov

Altánky nepochybne patria k najrozšírenejším stavbám v záhradách. A spolu s pergolami sú čoraz obľúbenejšie. Bolo to tak aj v minulosti? Aké boli prvé altánky Altánky boli pomerne bežné už

Čítaj Viac »
Scroll to Top