Altánok alebo pergola. Čo si vybrať?

Altánok alebo pergola. Čo si vybrať?

Aktualizované

Ak sa rozhodujete medzi altánkom a pergolou, môže byť ťažké rozhodnúť sa pre jednu z možností. Obe stavby majú svoje výhody a nevýhody, a toto rozhodnutie závisí na vašich osobných preferenciách a potrebách.

Altánky sú tradičnými prístreškami, ktoré sa využívajú pre ochranu pred slnkom alebo dažďom. Sú väčšinou postavené z dreva a majú strechu, ktorá poskytuje úplnú ochranu pred počasím. Altánky môžu byť základnou konštrukciou, ktorá poskytuje príjemné miesto na relaxáciu a oddych v záhrade. Môžu byť tiež použité ako miesto na usporiadanie grilovačky alebo iných rodinných a spoločenských podujatí.

Pergoly vv záhrade

Pergola alebo altánok?

Na druhej strane, pergoly sú modernými prístreškami, ktoré sa vyznačujú lamelovou konštrukciou a umožňujú reguláciu svetelných podmienok a teploty pod pergolou. Sú vhodné na vytvorenie príjemného vonkajšieho priestoru, kde sa môžete ochrániť pred slnkom a dažďom, ale zároveň si užívať vonkajšie prostredie. Pergoly sú tiež ideálne pre pestovanie popínavých rastlín, ktoré môžu poskytnúť dodatočné tienenie a vytvoriť príjemnú atmosféru.

Ak si neviete vybrať medzi altánkom a pergolou, môžete sa rozhodnúť podľa vašich potrieb a preferencií. Ak hľadáte tradičný a jednoduchý prístrešok, ktorý poskytuje úplnú ochranu pred počasím, altánok je pre vás tou správnou voľbou. Ak však preferujete moderný a multifunkčný prístrešok, ktorý umožňuje reguláciu svetelných podmienok a teploty pod pergolou, pergola je pre vás tou správnou voľbou.

Túžite zveľadiť svoj dvor alebo záhradu a vytvoriť útulný priestor, kde budete chránení pred zlým počasím, či slnečnými lúčmi? V tom prípade vám poslúži prístrešok vo forme altánku alebo pergoly. Získate tak príjemné miesto, kde môžete oddychovať, usporiadať záhradnú slávnosť alebo sa venovať akejkoľvek inej činnosti. Kedy je vhodný altánok a kedy by ste mali, naopak, uvažovať o pergole?

Čo je altánok a kedy ho zvoliť

Altánok je voľne stojaca stavba zakrytá strechou, ktorá má spravidla otvorené steny. Nosnou konštrukciou altánku sú stĺpy, ktoré sú pevne ukotvené v zemi.

Ponuka altánkov je však široká a zvoliť si tak môžete altánky rôznych tvarov, veľkostí, materiálov a prevedení. Altánok môže byť zapustený v zemi a mať vybetónovanú podlahu a pevné základy. Alebo si môžete zadovážiť altánok, ktorý je voľne položený na trávniku, či inej ploche. Možností je naozaj veľa. K najpopulárnejším patria drevené altánky, ktoré majú polootvorené steny. Poskytujú tak dostatok súkromia, ochranu pred vetrom a zároveň nebránia výhľadu.

„A kedy je vhodné zvoliť si altánok? Vyberte si ho najmä v prípade, ak chcete na záhrade získať miesto s dostatkom súkromia. Altánok si totiž môžete umiestniť prakticky kdekoľvek, a to aj do vzdialených častí dvora alebo záhrady. Ideálne je, ak si vyberiete miesto, z ktorého máte pekný výhľad. No zároveň ste chránení od nežiaducich pohľadov, napríklad z ulice.“

Altánok alebo pergola. Čo si vybrať?

A kedy je vhodné zvoliť si altánok? Vyberte si ho najmä v prípade, ak chcete na záhrade získať miesto s dostatkom súkromia. Altánok si totiž môžete umiestniť prakticky kdekoľvek, a to aj do vzdialených častí dvora alebo záhrady. Ideálne je, ak si vyberiete miesto, z ktorého máte pekný výhľad. No zároveň ste chránení od nežiaducich pohľadov, napríklad z ulice.

Nezabúdajte tiež na to, že dizajn altánku by ste mali prispôsobiť vzhľadu domu a celkovému charakteru záhrady. K vidieckemu štýlu sa iste hodí drevený altánok. V prípade, že máte moderný dom v minimalistickom štýle, vhodnejší bude zrejme hliníkový altánok. Výber je, v každom prípade, len na vás.

Kedy poslúži pergola?

Pergola sa od altánku líši v mnohých ohľadoch. Spravidla je totiž súčasťou domu. Jedná sa  o konštrukciu, ktorú tvoria stĺpy zakotvené v zemi a strešná konštrukcia. Strecha môže byť odkrytá, zakrytá, prípadne si ju môžete zakrývať podľa potreby. Pergola tak vytvorí akési prepojenie medzi domom a záhradou.

Pri výbere medzi altánkom a pergolou je dôležité zvážiť ich výhody a nevýhody, aby ste mohli určiť, ktorá z týchto štruktúr bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám a preferenciám. V nasledujúcich odsekoch sa pozrieme na klady a zápory altánkov a pergol, aby sme vám pomohli pri rozhodovaní.

Výhody altánku:

 1. Altánky poskytujú väčšiu ochranu pred poveternostnými vplyvmi ako pergoly, čo vám umožní využívať váš vonkajší priestor aj za nepriaznivého počasia.
 2. Altánky môžu byť úplne uzavreté, čo zaisťuje súkromie a ochranu pred hmyzom.
 3. Altánky často ponúkajú viac možností z hľadiska dizajnu a materiálov, čo vám umožní zvoliť štruktúru, ktorá najlepšie zapadne do vašej záhrady.

Nevýhody altánku:

 1. Altánky môžu byť drahšie ako pergoly, najmä ak zvolíte prémiové materiály alebo komplexný dizajn.
 2. Stavba altánku môže byť náročnejšia a časovo náročnejšia ako montáž pergoly.
 3. Altánky môžu vytvárať stíny v záhrade, čo môže mať vplyv na rast rastlín.

Výhody pergoly:

 1. Pergoly sú ideálne pre vytvorenie otvoreného a vzdušného priestoru, ktorý umožňuje prístup slnečného svetla a prúdenie vzduchu.
 2. Pergoly sú zvyčajne lacnejšie a jednoduchšie na montáž ako altánky, čo z nich robí dostupnejšiu voľbu pre väčšinu ľudí.
 3. Pergoly môžu byť skvelým riešením pre podporu rastu popínavých rastlín, čo vytvára krásny zelený priestor vo vašej záhrade.

Nevýhody pergoly:

 1. Pergoly poskytujú menej ochrany pred poveternostnými vplyvmi ako altánky, čo znamená, že ich využitie môže byť obmedzené za dažďa alebo silného slnka.
 2. Pergoly neponúkajú toľko súkromia ako altánky, pretože sú otvorené zo všetkých strán.
 3. Pergoly môžu vyžadovať viac údržby

A aký je jej účel? Pergola poslúži rôznymi spôsobmi. Vytvorí tieň nad terasou, poskytne oporu popínavým rastlinám, poslúži ako prístrešok pre auto, či oddelí terasu od záhrady. To, ako ju využijete, je len na vás. Čo tak napríklad vytvoriť si príjemné miesto pri dome, vhodné napríklad na oslavy, či stolovanie s rodinou?

Tak už ste sa rozhodli, či svoju záhradu skrášlite altánkom alebo pergolou? Ak túžite po príjemnom posedení v ústraní, určite vám dobre poslúži altánok. V prípade, že chcete šikovne prepojiť dom so záhradou a rozšíriť tak obytný priestor, vhodnejšia je pergola.

Neváhajte nás kontaktovať, radi vám poradíme.

Altánok a pergola sú oba typy záhradných prístreškov, ale majú rôzne vlastnosti a funkcie. Altánok je väčší, uzavretý prístrešok so strechou, zatiaľ čo pergola je otvorená konštrukcia s lamelami alebo lúčmi na odtienenie od slnka. Altánok ponúka väčšiu ochranu pred dažďom a vetrom, zatiaľ čo pergola je ideálna pre vytvorenie priestoru s tieňom a ochranou pred slnkom.

Výber medzi altánkom a pergolou závisí od vašich potrieb a preferencií. Ak chcete prístrešok na ochranu pred dažďom a vetrom a na posedenie s priateľmi a rodinou, altánok bude pre vás vhodnejší. Ak chcete vytvoriť priestor s tieňom a ochranou pred slnkom, ale s otvoreným výhľadom do záhrady, pergola bude lepšou voľbou.

Výber materiálu závisí od vašich preferencií a potrieb. Drevené altánky a pergoly dodávajú záhrade prírodný a rustikálny vzhľad, ale vyžadujú pravidelnú údržbu a ošetrovanie. Hliníkové a kovové konštrukcie sú menej náročné na údržbu, ale môžu byť drahšie ako drevené alternatívy. Vyberte si materiál podľa vašich preferencií a predovšetkým podľa toho, ako bude konštrukcia zodpovedať požiadavkám vášho prostredia.

Som majiteľom firmy Gazebo s.r.o, ktorá sa špecializuje na návrh a výstavbu exkluzívnych altánkov a pergol. Roky skúseností a práce s drevom som postupne nadobudol v zahraničí. Vďaka čomu som si po návrate na Slovensko priviezlol veľa nápadov a technologických postupov používaných pri výrobe, ktoré tu ešte neboli.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame

Sme hrdí na to, že ako jediná firma sme mali možnosť inštalovať najexkluzívnejšiu Bioklimatickú pergolu na Slovensku. Pergolu pre najúspešnejšiu spoločnosť na svete McDonalds. Spoločnosť, ktorá je lídrom vo svojom obore a dlhodobo určuje trend nielen v stravovaní, ale aj špičkovým dizajnovým prevedením každej svojej prevádzky. Najnovšie a najkvalitnejšie materiály vždy ako prvá zapracuje do svojich interiérov po celom svete. Ďakujem ešte raz za príležitosť prispieť týmto exkluzívnym výrobkom v exteriéry McDonalds a pridať tejto výnimočnej spoločnosti pomyselnú čerešničku na torte.
Ďakujeme a želáme veľa úspechov a krásnych exteriérov
23 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #prístrešok #samonosná pergola
9 0
Drevená pergola Miláno viac na www.gazebo-altanky.sk #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
9 0
zimná záhrada Top class #zimná záhrada #hliníková pergola #prístrešok
15 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
12 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #prístrešok drevený
16 0
Drevená pergola Santorini #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
11 0
Zimná záhrada s obvodovým zasklením #zimná záhrada #drevená pergola #prístrešok
15 1
Drevená pergola Miláno #pergola drevená #prístrešok
8 0
Hliníková pergola s bočným tienením #hliníkový prístrešok #pergola
16 0
Hliníková pergola Basic class #pergola #hliníková pergola #prístrešok
11 0
Hliníková pergola Top class #hliníkový prístrešok #hliníková pergola #pergola
9 0
drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
10 0
Samonosná hliníková pergola Economic class #hliníková pergola #pergola #hliníkový prístrešok
6 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
3 0
Hliníková pergola s čelným a bočným tienením. #hliníková pergola #pergola
9 0

S výberom Vám ochotne poradíme

Bezplatná konzultácia

Kliknutím alebo potiahnutím súborov do tejto oblasti nahrajte súbory. You can upload up to 5 files.
Čítal som o podmienkach pravidiel ochrany osobných údajov
5/5

Čo o nás hovoria zákazníci

Často kladené otázky

To záleží od viacero kritérií ako je veľkosť, typ altánku a dostupnosť materiálov, z ktorých je vyrobený. V štandardných veľkostiach, ktoré sú 400 x 400 cm, sa dodacia doba pohybuje okolo 5 – 6 týždňov.

V cene altánku a pergoly je finálna povrchová úprava, kompletná montáž u zákazníka na kľúč s dovozom.
Montáž hliníkovej záhradnej pergoly trvá 1-2 dni, záleží od veľkosti.
Ceny altánkov patria k tým vyšším. Vždy záleží od doplnkovej výbavy altánku. Každý je umelecké dielo s výnimočným dizajnom a kvalitou spracovania.
Návrat hore