Altánok alebo pergola. Čo si vybrať?

Altánok alebo pergola. Čo si vybrať?
Túžite zveľadiť svoj dvor alebo záhradu a vytvoriť útulný priestor, kde budete chránení pred zlým počasím, či slnečnými lúčmi? V tom prípade vám poslúži prístrešok vo forme altánku alebo pergoly. Získate tak príjemné miesto, kde môžete oddychovať, usporiadať záhradnú slávnosť alebo sa venovať akejkoľvek inej činnosti. Kedy je vhodný altánok a kedy by ste mali, naopak, uvažovať o pergole?

Čo je altánok a kedy ho zvoliť

Altánok je voľne stojaca stavba zakrytá strechou, ktorá má spravidla otvorené steny. Nosnou konštrukciou altánku sú stĺpy, ktoré sú pevne ukotvené v zemi. Ponuka altánkov je však široká a zvoliť si tak môžete altánky rôznych tvarov, veľkostí, materiálov a prevedení. Altánok môže byť zapustený v zemi a mať vybetónovanú podlahu a pevné základy. Alebo si môžete zadovážiť altánok, ktorý je voľne položený na trávniku, či inej ploche. Možností je naozaj veľa. K najpopulárnejším patria drevené altánky, ktoré majú polootvorené steny. Poskytujú tak dostatok súkromia, ochranu pred vetrom a zároveň nebránia výhľadu.

“A kedy je vhodné zvoliť si altánok? Vyberte si ho najmä v prípade, ak chcete na záhrade získať miesto s dostatkom súkromia. Altánok si totiž môžete umiestniť prakticky kdekoľvek, a to aj do vzdialených častí dvora alebo záhrady. Ideálne je, ak si vyberiete miesto, z ktorého máte pekný výhľad. No zároveň ste chránení od nežiaducich pohľadov, napríklad z ulice.”

Altánok alebo pergola. Čo si vybrať?

A kedy je vhodné zvoliť si altánok? Vyberte si ho najmä v prípade, ak chcete na záhrade získať miesto s dostatkom súkromia. Altánok si totiž môžete umiestniť prakticky kdekoľvek, a to aj do vzdialených častí dvora alebo záhrady. Ideálne je, ak si vyberiete miesto, z ktorého máte pekný výhľad. No zároveň ste chránení od nežiaducich pohľadov, napríklad z ulice.

Nezabúdajte tiež na to, že dizajn altánku by ste mali prispôsobiť vzhľadu domu a celkovému charakteru záhrady. K vidieckemu štýlu sa iste hodí drevený altánok. V prípade, že máte moderný dom v minimalistickom štýle, vhodnejší bude zrejme hliníkový altánok. Výber je, v každom prípade, len na vás.

Kedy poslúži pergola?

Pergola sa od altánku líši v mnohých ohľadoch. Spravidla je totiž súčasťou domu. Jedná sa  o konštrukciu, ktorú tvoria stĺpy zakotvené v zemi a strešná konštrukcia. Strecha môže byť odkrytá, zakrytá, prípadne si ju môžete zakrývať podľa potreby. Pergola tak vytvorí akési prepojenie medzi domom a záhradou.

A aký je jej účel? Pergola poslúži rôznymi spôsobmi. Vytvorí tieň nad terasou, poskytne oporu popínavým rastlinám, poslúži ako prístrešok pre auto, či oddelí terasu od záhrady. To, ako ju využijete, je len na vás. Čo tak napríklad vytvoriť si príjemné miesto pri dome, vhodné napríklad na oslavy, či stolovanie s rodinou?

Tak už ste sa rozhodli, či svoju záhradu skrášlite altánkom alebo pergolou? Ak túžite po príjemnom posedení v ústraní, určite vám dobre poslúži altánok. V prípade, že chcete šikovne prepojiť dom so záhradou a rozšíriť tak obytný priestor, vhodnejšia je pergola.

Neváhajte nás kontaktovať, radi vám poradíme.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

drevena pergola a ako ozivit vasu pergolu a zahradu
Hliníkové Pergoly
Fero

Ako oživiť staršiu pergolu?

Záhradná pergola je neustále vystavovaná nepriazni počasia. Či už je to mráz, dážď, sneh, slnečné žiarenie. Niet divu, že sa to po čase podpíše na

Čítaj Viac »
historia altankov
Altánky
Fero

Z histórie altánkov

Altánky nepochybne patria k najrozšírenejším stavbám v záhradách. A spolu s pergolami sú čoraz obľúbenejšie. Bolo to tak aj v minulosti? Aké boli prvé altánky Altánky boli pomerne bežné už

Čítaj Viac »
Scroll to Top