Ďaleký východ u vás doma? Záhrada v japonskom štýle!

japonska zahrada a hinide altanok

Páči sa vám záhrada, v ktorej je maximálne využitý priestor? Záhrada, ktorá rešpektuje silu prírody a je obrazom úcty ku všetkému živému a neživému? Presne to je charakteristika japonskej záhrady. Plná rastlín, ale aj neživých prvkov ako drevo a kamene. Vládne v nej poriadok a atmosféra pokoja a pohody. Takúto harmonickú záhradu si dokážete vytvoriť aj u vás doma.

Základné princípy japonskej záhrady

Ak vás táto myšlienka nadchla, zrejme budete potrebovať pri zakladaní japonskej záhrady pomoc.

Inšpirujte sa videami, ktoré nájdete na webe. Pomôže vám však, ak budete poznať základné princípy japonskej záhrady:

  • V tomto type záhrady by mali mať zastúpenie nielen rastliny, ale aj piesok, kamene a voda.
  • Pridajte ozdobné prvky – vázy, sošky, slnečné hodiny, zvonkohry či fontánky.
  • Nesmie chýbať kamenný chodník. V japonskej záhrade by ste mali mať možnosť poprechádzať sa po všetkých jej kútoch. Chodníky nebetónujte, voľte prírodné materiály ako kameň alebo drevo.
  • Súčasťou japonskej záhrady by mala byť aj vodná plocha. Ak to u vás nie je možné, vytvorte piesočnatú plochu a piesok uhrabte do tvaru vlniek.
  • Chýbať nesmú mostíky. Či už len ako ozdoba alebo také, ktoré povedú ponad vodnú hladinu a bude sa po nich dať prechádzať. Opäť by mali byť z prírodných materiálov.
  • Dodržiavajte symboliku čísel. Mali by ste dbať na nepárne zoskupenia prvkov. Ak sa napríklad rozhodnete umiestniť ako ozdobný prvok kamene, vždy v nepárnom počte.
  • Záhradu podľa možností neuzatvárajte. Mala by voľne pokračovať do priestoru (teda mimo váš pozemok). Alebo by aspoň mala poskytovať okoloidúcim možnosť pokochať sa ňou.
  • Veľký dôraz klaďte najmä na výber rastlín.

Aké rastliny by ste teda mali zvoliť? Stavte na bonsaje a bambus, ale aj japonské čerešne, japonský javor, ginko, kosodreviny, sakury, magnólie a okrasné trávy. Z kvetov by ste tu mali mať najmä pivónie, ruže a kosatce. Svoje miesto tu má aj mach.

Do japonskej záhrady patrí aj domček alebo altánok

Akú úlohu zohráva v japonskej záhrade domček alebo altánok? Je to miesto, ktoré by sa malo stať oázou pokoja a odpočinku. Malo by poskytovať výhľad na výrazné prvky záhrady – kamene, rastliny, vodnú plochu, či dekorácie.

V japonskej kultúre existujú aj takzvané čajové záhrady, kde dominantou je práve altánok, nazývaný aj čajový altánok. Samozrejme, aj ten by mal byť v japonskom štýle. Nádherne tu vynikne záhradný altánok Hinode alebo Kawaii, ktorý sa stane srdcom vašej domácej japonskej záhrady.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

drevena pergola a ako ozivit vasu pergolu a zahradu
Hliníkové Pergoly
Fero

Ako oživiť staršiu pergolu?

Záhradná pergola je neustále vystavovaná nepriazni počasia. Či už je to mráz, dážď, sneh, slnečné žiarenie. Niet divu, že sa to po čase podpíše na

Čítaj Viac »
historia altankov
Altánky
Fero

Z histórie altánkov

Altánky nepochybne patria k najrozšírenejším stavbám v záhradách. A spolu s pergolami sú čoraz obľúbenejšie. Bolo to tak aj v minulosti? Aké boli prvé altánky Altánky boli pomerne bežné už

Čítaj Viac »
Scroll to Top