Výroba a stavba japonského altánku Hinode

japonsky altanok stavba

Blížia sa dokončovacie práce na výrobe japonského altánku Hinode u nás v dielni. Tu celý altánok musíme poskladať, aby sa ukázalo, že sedia všetky detaily s dokonalou presnosťou.

Každú jedna časť dreveného altánku rozoberieme, povrchovo detailne opracujeme a farebne doladíme.  Všetky časti altánku precízne zabalíme a odvezieme na miesto montáže. A ide sa na to!

Prvý deň

Základnú konštrukciu altánku v tomto prípade postavíme za jeden deň. Tu nás už nič nemôže prekvapiť, keďže sme konštrukciu altánku už mali celú zmontovanú u nás v dielni.

Druhý a tretí deň

Zakrivenie strešnej konštrukcie na altánku v dvoch smeroch si vyžiada náročnú pokládku dreveného podbitia natretého pozlátením náterom. Príprava vrchného roštu na „kanalovú“ strešnú krytinu si vyžaduje veľkú trpezlivosť. Čím sa blížime k vrchu strechy altánku, tým je aj komplikovanejšie zakrivenie latovania. Na podbitie a rošt altánku sme použili 2000 ks nerezových skrutiek. Je to náročná a fyzicky vyčerpávajúca montáž kvôli veľkému sklonu strechy altánku.

Štvrtý až jedenásty deň

Začali sme pokládku kanálovej strešnej krytiny na strechu altánku. Je to najstarší typ strešnej krytiny. Už Rimania sa inšpirovali u Číňanov, ktorí vyrábali strechy z bambusu. Mali kužeľovitý tvar a ľahko do seba zapadli. Následne vynašli oblúkové škridly z hliny typu „kanal“. Na celom altánku je 2850 kusov malých kanálových škridiel 20 x 10 cm.

Každý jeden kus sa musí na určitom mieste prevŕtať a nerezovou skrutkou priskrutkovať k pripravenému roštu na streche altánku. Treba 2850-krát prevŕtať škridlu, použiť 60 kusov vrtákov a naskrutkovať 2850 skrutiek, čo sú úctyhodné čísla!  Na výstupných hrebeňoch strechy altánku je treba krytinu ukladať do maltového lôžka. Na každý roh altánku ide 80 kg malty, ktorej zloženie je namiešané podľa starých receptúr, aby bola odolná voči poveternostným vplyvom.

Dvanásty a trinásty deň

Stavba lešenia nám zabrala asi dve hodiny. Je to dôležitá súčasť dokončovacích prác na streche altánku. Keďže sa pokládka začína od spodu smerom hore, tak u vrchnej časti už nemôžeme stúpať na už položenú škridlu na streche altánku.  Je to už len malý krok k dokončeniu tak náročnej pokládky.

Pri pohľade na dokončené dielo altánku všetci odrazu zabudneme na to, koľko úsilia a námahy si vyžadovala výroba a celá jeho montáž. Je to krásny pocit vyrábať takéto výnimočné stavby, ktoré budú rokmi vďaka patine stále krajšie. Budú pomaly zrieť ako víno. Čím budú staršie, tým sa viac zvýrazní ich krása.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

drevena pergola a ako ozivit vasu pergolu a zahradu
Hliníkové Pergoly
Fero

Ako oživiť staršiu pergolu?

Záhradná pergola je neustále vystavovaná nepriazni počasia. Či už je to mráz, dážď, sneh, slnečné žiarenie. Niet divu, že sa to po čase podpíše na

Čítaj Viac »
historia altankov
Altánky
Fero

Z histórie altánkov

Altánky nepochybne patria k najrozšírenejším stavbám v záhradách. A spolu s pergolami sú čoraz obľúbenejšie. Bolo to tak aj v minulosti? Aké boli prvé altánky Altánky boli pomerne bežné už

Čítaj Viac »
Scroll to Top