Blížia sa dokončovacie práce na výrobu dreveného altánku u nás na dielni.Tu sa celý altánok musí poskladať, aby sa ukázalo, že sedia všetky detaily s dokonalou presnosťou na celom altánku.


Každá jedna časť altánku sa rozoberie povrchovo detailne opracuje a farebne doladí. Všetky časti altánku sa precízne zabalia odvezú na miesto montáže a ide sa na to!


Deň prvý!

Základná konštrukcia altánku sa v tomto prípade dá postaviť za jeden deň.Tu nás už nič nemôže prekvapiť kedže sme konštrukciu altánku už mali celú zmontovanú u nás na dielni.


Deň druhý ,tretí.

Zakrivenie strešnej konštrukcie na altánku v dvoch smeroch si vyžiada náročnú pokládku dreveného podbitia natretého pozlátením náterom.Príprava vrchného roštu na kanálovú strešnú krytinu si vyžaduje veľkú trpezlivosť. Čím sa blížime k vrchu strechy altánku tým je aj komplikovanejšie zakrivenie latovania.Na podbitie a rošt altánku bolo použitých 2000 ks nerezových skrutiek. Je to náročná fyzicky vyčerpávajúca montáž kvôli veľkému sklonu strechy altánku.


Deň štvrtý až jedenástý.

Začala sa pokládka kanálovej strešnej krytiny na strechu altánku. Je to najstarší typ strešnej krytiny.Už Rimania sa inšpirovali u Číňanov, kde ich strechy boli vyrobené z bambusu. Mali kuželovitý tvar a ľahko do seba zapadli.Následne vynašli oblúkové škridli z hliny typu kanal. Na celom altánku je 2850 kusov malých kanálových škridiel 20x10cm.Každý jeden kus sa musí určitom mieste prevŕtať a nerezovou skrutkou priskrutkovať k pripravenému roštu na streche altánku. 2850 krát prevrtať škridlu použiť 60 kusov vrtákov a nastrutkovať 2850 skrutiek sú čísla, ktorými si treba prejsť každým jedným! Na vystúplych hrebeňoch strechy altánku je treba krytinu ukladať do maltového lôžka.Na každý roh altánku ide 80 kg malty, ktorej zloženie je namiešané podľa starých receptov kvôli odolnosti poveternostným vplyvom.


Deň dvanástý a trinástý.

Stavba lešenia nám zabrala asi dve hodinky. Je to dôležitá súčasť dokončovacích prác na streche altánku.Keď že sa pokládka začína od spodu smerom hore, tak u vrchnej časti už nemôžete stúpať na už položenú škridlu na streche altánku. Je to už len malý krok k dokončeniu tak náročnej pokládky!
Pri pohlade na dokončené dielo altánku všetci odrazu zabudneme koľko úsilia a námahy vyžadovala výroba a celá montáž altánku.Je to krásny pocit vedieť, že máte možnosť vyrábať takéto vynimočné stavby, ktoré budú rokmi vďaka patine stále krajšie.Budú pomaly zrieť ako víno, čím budú straršie tým bude viac zvýraznená ich krása!