Výroba a stavba japonského altánku Hinode

japonsky altanok stavba

Aktualizované

Ak hľadáte nápad na dizajn záhrady, môžete sa inšpirovať japonským štýlom. Japonské záhrady sú známe svojou harmóniou a vyváženým dizajnom. Jedným z prvkov japonských záhrad môže byť aj japonský altánok – Hinode, ktorý môže byť dokonalým miestom na oddych a relaxáciu v záhrade.

Altánok v japonskom štýle sa vyznačuje jednoduchosťou a harmóniou. Je postavený z prírodných materiálov, najčastejšie z dreva a kameňa. Záhradný altánok v japonskom štýle je navrhnutý tak, aby sa dokonale hodil do okolia a krásne sa spájal s rastlinami a kameňmi v záhrade.

Altánok v japonskom štýle

Pri návrhu a stavbe altánku v japonskom štýle sa musí venovať pozornosť každému detailu, aby bol v súlade s japonským dizajnom. Altánok by mal byť postavený na mieste, ktoré je dobre viditeľné a kde si môžete vychutnať krásu vašej záhrady. Rastliny, kríky a kameň by mali byť umiestnené okolo altánku tak, aby vytvorili dokonalú harmóniu a celok vyzeral prírodný a rovnovážny.

Pri výbere materiálu na výrobu altánku v japonskom štýle sa často používa drevo a kameň, ktoré sú pre tento štýl charakteristické. Tieto materiály by mali byť starostlivo vybrané a spracované, aby boli v súlade s japonským dizajnom. Pri výbere dreva by sa malo dbať na to, aby malo dlhú životnosť a bolo odolné voči poveternostným vplyvom.

Japonský altánok Hinode predstavuje symbol harmónie, relaxácie a spojenia s prírodou. Tento typ altánku sa inšpiruje tradičným japonským dizajnom a stavia na filozofii Feng Shui, čo z neho robí dokonalé miesto pre meditáciu, pokojné stretnutia s rodinou alebo priateľmi a užívanie si krásy vašej záhrady. 

V tomto blogovom príspevku sa bližšie pozrieme na výrobu a stavbu japonského altánku Hinode, jeho hlavné charakteristiky, materiály použité pri výstavbe a tipy na jeho úspešnú integráciu do vášho vonkajšieho priestoru.

Blížia sa dokončovacie práce na výrobe japonského altánku Hinode u nás v dielni. Tu celý altánok musíme poskladať, aby sa ukázalo, že sedia všetky detaily s dokonalou presnosťou.

Každú jedna časť dreveného altánku rozoberieme, povrchovo detailne opracujeme a farebne doladíme.  Všetky časti altánku precízne zabalíme a odvezieme na miesto montáže. A ide sa na to!

Prvý deň stavba altánku

Základnú konštrukciu altánku v tomto prípade postavíme za jeden deň. Tu nás už nič nemôže prekvapiť, keďže sme konštrukciu altánku už mali celú zmontovanú u nás v dielni.

Druhý a tretí deň

Zakrivenie strešnej konštrukcie na altánku v dvoch smeroch si vyžiada náročnú pokládku dreveného podbitia natretého pozlátením náterom. Príprava vrchného roštu na „kanalovú“ strešnú krytinu si vyžaduje veľkú trpezlivosť. Čím sa blížime k vrchu strechy altánku, tým je aj komplikovanejšie zakrivenie latovania. Na podbitie a rošt altánku sme použili 2000 ks nerezových skrutiek. Je to náročná a fyzicky vyčerpávajúca montáž kvôli veľkému sklonu strechy altánku.

Štvrtý až jedenásty deň

Začali sme pokládku kanálovej strešnej krytiny na strechu altánku. Je to najstarší typ strešnej krytiny. Už Rimania sa inšpirovali u Číňanov, ktorí vyrábali strechy z bambusu. Mali kužeľovitý tvar a ľahko do seba zapadli. Následne vynašli oblúkové škridly z hliny typu „kanal“. Na celom altánku je 2850 kusov malých kanálových škridiel 20 x 10 cm.

Každý jeden kus sa musí na určitom mieste prevŕtať a nerezovou skrutkou priskrutkovať k pripravenému roštu na streche altánku. Treba 2850-krát prevŕtať škridlu, použiť 60 kusov vrtákov a naskrutkovať 2850 skrutiek, čo sú úctyhodné čísla!  Na výstupných hrebeňoch strechy altánku je treba krytinu ukladať do maltového lôžka. Na každý roh altánku ide 80 kg malty, ktorej zloženie je namiešané podľa starých receptúr, aby bola odolná voči poveternostným vplyvom.

Dvanásty a trinásty deň

Stavba lešenia nám zabrala asi dve hodiny. Je to dôležitá súčasť dokončovacích prác na streche altánku. Keďže sa pokládka začína od spodu smerom hore, tak u vrchnej časti už nemôžeme stúpať na už položenú škridlu na streche altánku.  Je to už len malý krok k dokončeniu tak náročnej pokládky.

Pri pohľade na dokončené dielo altánku všetci odrazu zabudneme na to, koľko úsilia a námahy si vyžadovala výroba a celá jeho montáž. Je to krásny pocit vyrábať takéto výnimočné stavby, ktoré budú rokmi vďaka patine stále krajšie. Budú pomaly zrieť ako víno. Čím budú staršie, tým sa viac zvýrazní ich krása.

Vlastnosti japonských altánkov

aponské altánky sú v súčasnosti veľmi populárne v záhradnej architektúre. Ich charakteristickým rysom je jednoduchosť, dokonalé spracovanie detailov a zaujímavé prvky. Tieto altánky sú obvykle umiestnené na samostatnom mieste v záhrade, kde vytvárajú harmonickú a kľudnú atmosféru.

Japonské altánky sú zvyčajne postavené z kameňa a dreva, čo im dodáva trvanlivosť a štýlový vzhľad. Ich veľkosť môže byť rôzna, od malých až po veľké, v závislosti od veľkosti záhrady a potrieb majiteľov.

Japonské altánky sa vyznačujú aj svojou jedinečnou architektúrou. Ich dizajn a stavba sú založené na princípoch japonskej kultúry a filozofie. Tieto altánky sú často doplnené rastlinami a kvetmi, ktoré symbolizujú rôzne hodnoty a kvality.

Ako vydobiť japonský altánok

Japonské altánky sú krásnym doplnkom každej záhrady a môžu poskytnúť relaxačné miesto, kde si môžete vychutnať krásu prírody. Aby ste však dosiahli skutočnú atmosféru japonského altánku, je dôležité ho vhodne vyzdobiť.

Japonské dekorácie sú často jednoduché a minimalistickejšie ako západné dekorácie. Základom výzdoby japonského altánku sú kvety a rastliny, ktoré symbolizujú krásu prírody a života. V japonskej kultúre sú obľúbené kvety ako sakura (tŕňové jablko), azalky a lotosové kvety. Rastliny ako mach a mechy môžu byť tiež použité na zdobenie stien a podlahy.

Okrem kvetov a rastlín môžete použiť aj tradičné japonské dekorácie, ako sú kamene, vodopády a rôzne druhy soch. Japonské lampy a lucerny môžu byť tiež skvelým doplnkom.

Výber farieb by mal byť prírodný a zemité odtiene, ako napríklad hnedá, zelená a krémová. Aj keď japonská kultúra považuje červenú farbu za šťastnú a dobrú pre energiu, nezabudnite, že v japonskom dekore sa červená farba používa iba veľmi zriedka.

V japonskej záhrade sa používajú rastliny, ktoré symbolizujú japonskú kultúru a prírodu, ako sú napríklad japonské javory, kry, machy a trávy.

Áno, japonský altánok je možné si navrhnúť a prispôsobiť ho vašej záhrade a vkusu. Dôležité je zvoliť vhodné materiály a dekorácie, ktoré budú dodržiavať princípy japonského dizajnu.

Pri stavbe japonského altánku sa používajú prírodné materiály ako drevo, kameň a bambus. Dôležité je zvoliť kvalitné materiály, ktoré sú odolné voči poveternostným podmienkam a dlhodobo vydržia v záhrade.

Som majiteľom firmy Gazebo s.r.o, ktorá sa špecializuje na návrh a výstavbu exkluzívnych altánkov a pergol. Roky skúseností a práce s drevom som postupne nadobudol v zahraničí. Vďaka čomu som si po návrate na Slovensko priviezlol veľa nápadov a technologických postupov používaných pri výrobe, ktoré tu ešte neboli.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame

Sme hrdí na to, že ako jediná firma sme mali možnosť inštalovať najexkluzívnejšiu Bioklimatickú pergolu na Slovensku. Pergolu pre najúspešnejšiu spoločnosť na svete McDonalds. Spoločnosť, ktorá je lídrom vo svojom obore a dlhodobo určuje trend nielen v stravovaní, ale aj špičkovým dizajnovým prevedením každej svojej prevádzky. Najnovšie a najkvalitnejšie materiály vždy ako prvá zapracuje do svojich interiérov po celom svete. Ďakujem ešte raz za príležitosť prispieť týmto exkluzívnym výrobkom v exteriéry McDonalds a pridať tejto výnimočnej spoločnosti pomyselnú čerešničku na torte.
Ďakujeme a želáme veľa úspechov a krásnych exteriérov
23 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #prístrešok #samonosná pergola
9 0
Drevená pergola Miláno viac na www.gazebo-altanky.sk #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
9 0
zimná záhrada Top class #zimná záhrada #hliníková pergola #prístrešok
15 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
12 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #prístrešok drevený
16 0
Drevená pergola Santorini #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
11 0
Zimná záhrada s obvodovým zasklením #zimná záhrada #drevená pergola #prístrešok
15 1
Drevená pergola Miláno #pergola drevená #prístrešok
8 0
Hliníková pergola s bočným tienením #hliníkový prístrešok #pergola
16 0
Hliníková pergola Basic class #pergola #hliníková pergola #prístrešok
11 0
Hliníková pergola Top class #hliníkový prístrešok #hliníková pergola #pergola
9 0
drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
10 0
Samonosná hliníková pergola Economic class #hliníková pergola #pergola #hliníkový prístrešok
6 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
3 0
Hliníková pergola s čelným a bočným tienením. #hliníková pergola #pergola
9 0

S výberom Vám ochotne poradíme

Bezplatná konzultácia

Kliknutím alebo potiahnutím súborov do tejto oblasti nahrajte súbory. You can upload up to 5 files.
Čítal som o podmienkach pravidiel ochrany osobných údajov
5/5

Čo o nás hovoria zákazníci

Často kladené otázky

To záleží od viacero kritérií ako je veľkosť, typ altánku a dostupnosť materiálov, z ktorých je vyrobený. V štandardných veľkostiach, ktoré sú 400 x 400 cm, sa dodacia doba pohybuje okolo 5 – 6 týždňov.

V cene altánku a pergoly je finálna povrchová úprava, kompletná montáž u zákazníka na kľúč s dovozom.
Montáž hliníkovej záhradnej pergoly trvá 1-2 dni, záleží od veľkosti.
Ceny altánkov patria k tým vyšším. Vždy záleží od doplnkovej výbavy altánku. Každý je umelecké dielo s výnimočným dizajnom a kvalitou spracovania.
Návrat hore