Nábytok pod pergolu a do altánku. Aký vybrať?

drevena pergola milano

Dokonalý záhradný altánok alebo nová pergola si určite zaslúžia ten správny záhradný nábytok. Váhate pri jeho výbere? Priblížime vám, aké máte možnosti a aké sú výhody a nevýhody jednotlivých typov záhradného nábytku.

Pred výberom záhradného nábytku

V prvom rade si musíte ujasniť, čo od nábytku očakávate. Ide len o funkčnosť? Alebo skôr o dizajn? Máte záujem o ten najlacnejší záhradný nábytok, ktorý po čase budete musieť vymeniť? Alebo si vyberáte nábytok do altánku alebo pod pergolu na dlhé roky?

Dôležité je tiež ujasniť si, či budete nábytok na zimu a počas nepriaznivého počasia odkladať alebo ho budete nechávať na mieste. Keď si odpoviete na tieto otázky, výber záhradného nábytku bude pre vás jednoduchší. Tak aké sú možnosti?

Výber záhradného nábytku podľa materiálu

Kedysi sme takmer všetci mali na terasách a v altánkoch lacný plastový nábytok. Doba však pokročila a nároky na dizajn a funkčnosť tiež. Z čoho si môžete vyberať?

  1. Drevený nábytok.Pre mnohých absolútny favorit. Tento prírodný materiál sa do záhrady dokonale hodí a vytvára príjemnú atmosféru. Jeho výhodou je odolnosť (dub, buk severská borovica a exotické dreviny) a teda aj dlhá životnosť. Samozrejme, nutná je pravidelná údržba. Nevýhodou je vyššia cena. Tento nábytok je vhodný pre altánok.
  2. Ratanový nábytok. Tu si môžete vybrať buď umelý ratanový nábytok alebo prírodný ratan. Aj keď je ratanový nábytok veľmi pekný, jeho životnosť nie je príliš vysoká. Problémom býva kvalita výpletu, ale aj konštrukcia. Takýto nábytok by sme odporúčali skôr do uzavretej zimnej záhrady.
  3. Kovový nábytok. Opäť existujú dve možnosti, a to hliníkový alebo oceľový záhradný nábytok. V oboch prípadoch by ste mali získať nábytok s dlhou životnosťou. Pozor však na kvalitu konkrétneho výrobcu. Hliníkový nábytok by mal mať steny o hrúbke minimálne 1 cm a viac, aby bol tvarovo stály a zvládol aj vyššiu váhu. Skvelým miestom pre hliníkový nábytok je hliníková pergola. Budú spolu dokonale ladiť! Oceľový nábytok je prakticky nezničiteľný. No menšou nevýhodou je tepelná vodivosť. V lete tak môže byť príliš horúci. To však vyrieši látkový podsedák.
  4. Plastový nábytok.Stará dobrá klasika, ktorú si zaobstaráte za pár drobných. Nevýhodou je, že nezvládne vyššiu hmotnosť a po čase sa takpovediac „zájde“ a nedá sa vyčistiť, a to z dôvodu pórovitosti materiálu. Jeho bežná údržba je však veľmi jednoduchá. Postačí trochu vody a saponátu.
  5. Betónový nábytok. Ide o nábytok, kedy konštrukcia (nohy) je vyrobená z betónu a sedacia časť alebo doska stola je drevená. Takýto nábytok by mohol byť vhodný pre murovaný altánok.

Možností je naozaj veľa. Ak však máte záujem o kvalitný a zároveň pekný záhradný nábytok, odporúčame drevo alebo hliník.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

drevena pergola a ako ozivit vasu pergolu a zahradu
Hliníkové Pergoly
Fero

Ako oživiť staršiu pergolu?

Záhradná pergola je neustále vystavovaná nepriazni počasia. Či už je to mráz, dážď, sneh, slnečné žiarenie. Niet divu, že sa to po čase podpíše na

Čítaj Viac »
historia altankov
Altánky
Fero

Z histórie altánkov

Altánky nepochybne patria k najrozšírenejším stavbám v záhradách. A spolu s pergolami sú čoraz obľúbenejšie. Bolo to tak aj v minulosti? Aké boli prvé altánky Altánky boli pomerne bežné už

Čítaj Viac »
Scroll to Top