Miesto pre altánok

Kam postaviť záhradný altánok? Vyberte si ideálne miesto!

Rozhodli ste sa, že vašu záhradu bude zdobiť a vkusne dopĺňať záhradný altánok? Určite si vyberte altánok od Gazebo, z ktorého budete mať radosť dlhé roky. Aby to tak ale naozaj bolo, musíte pre altánok vybrať vhodné miesto.

Čo treba vážiť, keď vyberáte miesto pre altánok

Prečo ste sa vlastne rozhodli, že chcete mať záhradný altánok? Túžite po posedení s krásnym výhľadom na záhradu? Alebo chcete miesto, kde budete môcť obedovať s rodinou a zároveň byť chránení pred nepriazňou počasia? Prípadne túžite záhradu skrášliť? O tom, kde by mal záhradný altánok stáť, rozhoduje viacero faktorov.

  1. Účel. V pokoji si s rodinou sadnite a porozprávajte sa o tom, ako chcete svoj záhradný altánok využívať. Ak ho napríklad plánujete využívať na nedeľné obedy alebo rodinné oslavy, mal by stáť niekde v blízkosti domu, aby gazdiná nemala ďaleko do kuchyne. Ak chcete altánok, kde budete mať súkromie a užijete si pohodu, vhodné je umiestniť ho ďalej od domu, do odľahlejšieho kúta záhrady.
  2. Rozmer a charakter pozemku. Určite ho musíte vziať do úvahy. Ak je váš pozemok napríklad svahovitý, ideálne miesto pre altánok je na svahu, odkiaľ budete mať nádherný výhľad.
  3. Výhľad z altánku. Altánok postavte tak, aby ste z neho mali príjemný výhľad. Určite nechcete hľadieť na susedov dom, prípadne na cestu. Obíďte teda záhradu a vyberte miesto, z ktorého je pekný výhľad. Napríklad na svahu, ako sme už spomínali.
  4. Výhľad na altánok. Dôležité je tiež postaviť altánok tak, aby bol výhľad pekný aj smerom naňho, teda nielen z neho. Berte to do úvahy! Altánok by v záhrade určite nemal pôsobiť rušivo.

Zopár tipov na vhodné miesto pre záhradný altánok

Samozrejme, rozhodnutie, kde si svoj záhradný altánok umiestnite, je len na vás. Prinášame vám však zopár tipov, ktoré vás možno inšpirujú.

V odľahlom kúte záhrady. Pýtate sa, čo by ste tam robili? No predsa pozorovali nočnú oblohu bez rušivého svetla z domu alebo z ulice, užívali si dokonalý relax, v pokoji čítali alebo jednoducho rozjímali.

V blízkosti domu. Ak nemáte terasu, skvelou alternatívou môže byť práve altánok. Postavte ho blízko domu a budete si v ňom pohodlne užívať rôzne posedenia a rodinné oslavy. Situujte ho však radšej za domom, respektíve tak, aby ste z altánku nemali výhľad na cestu pred domom, ale skôr na vašu záhradu.

Pri bazéne alebo v blízkosti ihriska pre deti. Takto vám altánok poslúži ako príjemné útočisko pred slnečnými lúčmi a zároveň budete mať pod dohľadom svoje ratolesti.

Ak si nie ste istí, kde by mal altánok stáť, Gazebo vám s radosťou poradí! Vyberieme spolu s vami vo vašej záhrade ideálne miesto tak, aby altánok splnil všetky vaše požiadavky.

Scroll to Top