Miesto pre altánok

Miesto pre altanok

Aktualizované

Kam postaviť záhradný altánok? Vyberte si ideálne miesto!

Pri výbere miesta pre váš altánok je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov, ktoré ovplyvnia celkový komfort a využitie tejto štruktúry. Miesto pre altánok by malo byť dobre premyslené, aby ste získali čo najlepšiu pozíciu pre váš nový vonkajší priestor. Zvážte veľkosť vášho pozemku, okolitú krajinu, dostupné slnečné svetlo a tieň, ako aj súkromie, ktoré vám poskytne altánok.

Pri plánovaní miesta pre váš altánok zvážte, kde chcete mať výhľad a či chcete mať priamy prístup k domu alebo k iným vonkajším priestorom. Altánok môžete umiestniť blízko domu, aby ste mali ľahký prístup k vodovodným a elektrickým zdrojom, alebo ho môžete umiestniť ďalej na záhrade, kde môžete vytvoriť útulný kútik pre oddych a relaxáciu. V každom prípade je dôležité, aby ste pri výbere miesta pre váš altánok zohľadnili jeho účel a funkciu, aby ste maximalizovali jeho potenciál a vytvorili skutočný klenot vo vašej záhrade.

Rozhodli ste sa, že vašu záhradu bude zdobiť a vkusne dopĺňať záhradný altánok? Určite si vyberte altánok od Gazebo, z ktorého budete mať radosť dlhé roky. Aby to tak ale naozaj bolo, musíte pre altánok vybrať vhodné miesto.

Čo treba vážiť, keď vyberáte miesto pre altánok

Altánok alebo prístrešok môže byť skvelým miestom na relaxáciu a trávenie času s priateľmi a rodinou v záhrade. Pri hľadaní správneho miesta pre váš prístrešok je dôležité zvážiť rôzne faktory, ako sú počasie, materiál, umiestnenie a konštrukcia. Tu je niekoľko tipov, ako nájsť to najlepšie miesto pre váš altánok alebo bioklimatickú pergolu.

Prečo ste sa vlastne rozhodli, že chcete mať záhradný altánok? Túžite po posedení s krásnym výhľadom na záhradu? Alebo chcete miesto, kde budete môcť obedovať s rodinou a zároveň byť chránení pred nepriazňou počasia? Prípadne túžite záhradu skrášliť? O tom, kde by mal záhradný altánok stáť, rozhoduje viacero faktorov.

  1. Účel. V pokoji si s rodinou sadnite a porozprávajte sa o tom, ako chcete svoj záhradný altánok využívať. Ak ho napríklad plánujete využívať na nedeľné obedy alebo rodinné oslavy, mal by stáť niekde v blízkosti domu, aby gazdiná nemala ďaleko do kuchyne. Ak chcete altánok, kde budete mať súkromie a užijete si pohodu, vhodné je umiestniť ho ďalej od domu, do odľahlejšieho kúta záhrady.
  2. Rozmer a charakter pozemku. Určite ho musíte vziať do úvahy. Ak je váš pozemok napríklad svahovitý, ideálne miesto pre altánok je na svahu, odkiaľ budete mať nádherný výhľad.
  3. Výhľad z altánku. Altánok postavte tak, aby ste z neho mali príjemný výhľad. Určite nechcete hľadieť na susedov dom, prípadne na cestu. Obíďte teda záhradu a vyberte miesto, z ktorého je pekný výhľad. Napríklad na svahu, ako sme už spomínali.
  4. Výhľad na altánok. Dôležité je tiež postaviť altánok tak, aby bol výhľad pekný aj smerom naňho, teda nielen z neho. Berte to do úvahy! Altánok by v záhrade určite nemal pôsobiť rušivo.

Zohľadnite počasie

Pri rozhodovaní o umiestnení altánku alebo prístrešku je dôležité zohľadniť počasie. Ak váš altánok bude vystavený slnku, mali by ste zvážiť pridané tienenie. Bioklimatická pergola s otočnými lamelami umožňuje reguláciu množstva slnečného žiarenia a prispôsobenie sa počasiu. Na druhej strane, ak váš altánok bude vystavený vetru alebo dažďu, mali by ste zvážiť pevnejšiu konštrukciu a možno aj bočné tienenie.

Vyberte si správny materiál

Výber správneho materiálu je dôležitý pre dlhú životnosť vášho prístrešku. Drevené prístrešky majú prírodný vzhľad a môžu sa dokonale zapadnúť do prírody. Ak sa rozhodnete pre drevený prístrešok, je dôležité použiť kvalitné drevo a vhodnú ochranu proti poveternostným vplyvom. Hliníkové pergoly alebo strechy sú tiež veľmi populárne kvôli ich dlhej životnosti a nízkej údržbe.

Umiestnite ho na správne miesto

Umiestnenie prístrešku na správne miesto je kľúčové pre jeho pohodlné využívanie. Ak chcete využívať váš prístrešok v skorých ranných hodinách alebo neskoro večer, mali by ste ho umiestniť na miesto so slnečným svetlom. Ak preferujete tienisté miesto pre ochranu pred slnkom, umiestnite prístrešok pod strom alebo na stranu vášho domu, ktorá je v tieni.

Hľadanie správneho miesta pre váš prístrešok môže byť náročné, ale pri výbere miesta pre altánok je dôležité zvážiť, aké materiály sa najlepšie hodia pre konštrukciu a strechu vzhľadom na klimatické podmienky v oblasti. Drevené altánky môžu vyžadovať pravidelnú údržbu, aby sa predišlo znehodnoteniu dreviny počas daždivého a vlhkého počasia. Na druhej strane hliníkové altánky sú odolné voči poveternostným podmienkam a vyžadujú minimálnu údržbu, preto sú ideálnym riešením pre záhradu, ktorá bude vystavená slnečnému žiareniu a dažďu.

Hlavným kritériom pri výbere miesta pre altánok by mala byť jeho orientácia a umiestnenie vzhľadom na slnko. Ak je altánok orientovaný na juh, bude potrebné zabezpečiť dostatočné tienenie, ktoré zabráni prehriatiu priestoru. Naopak, ak je orientovaný na sever, môže byť potrebné umiestniť ho na miesto, kde je viac slnečného svetla. Dôležité je tiež zohľadniť umiestnenie vzhľadom na prístup k záhrade a umiestnenie vzhľadom na susedov, aby sa minimalizovali rušivé faktory a zabezpečila súkromie.

Zopár tipov na vhodné miesto pre záhradný altánok

Samozrejme, rozhodnutie, kde si svoj záhradný altánok umiestnite, je len na vás. Prinášame vám však zopár tipov, ktoré vás možno inšpirujú.

V odľahlom kúte záhrady. Pýtate sa, čo by ste tam robili? No predsa pozorovali nočnú oblohu bez rušivého svetla z domu alebo z ulice, užívali si dokonalý relax, v pokoji čítali alebo jednoducho rozjímali.

V blízkosti domu. Ak nemáte terasu, skvelou alternatívou môže byť práve altánok. Postavte ho blízko domu a budete si v ňom pohodlne užívať rôzne posedenia a rodinné oslavy. Situujte ho však radšej za domom, respektíve tak, aby ste z altánku nemali výhľad na cestu pred domom, ale skôr na vašu záhradu.

TIP: Pozrite si zopár tipov ako na výber dlažby na terasu.
 

Pri bazéne alebo v blízkosti ihriska pre deti. Takto vám altánok poslúži ako príjemné útočisko pred slnečnými lúčmi a zároveň budete mať pod dohľadom svoje ratolesti.

Ak si nie ste istí, kde by mal altánok stáť, Gazebo vám s radosťou poradí! Vyberieme spolu s vami vo vašej záhrade ideálne miesto tak, aby altánok splnil všetky vaše požiadavky.

Pri výbere materiálu pre altánok je dôležité zohľadniť klimatické podmienky v oblasti. Drevo je klasickým a tradičným materiálom pre altánky, no vyžaduje pravidelnú údržbu. Na druhej strane, hliníkové a oceľové altánky sú odolné voči poveternostným podmienkam a vyžadujú minimálnu údržbu. Umelý ratan a plastové materiály sú tiež vhodné pre vonkajšie nábytkové doplnky, ktoré sa dajú umiestniť pod altánok.

Ak má byť altánok orientovaný na juh, je potrebné zabezpečiť dostatočné tienenie. Ideálnym riešením sú bioklimatické pergoly s otočnými lamelami, ktoré umožňujú regulovať množstvo slnečného svetla a prúdenie vzduchu v priestore. Ďalšou možnosťou je umiestnenie slnečníkov alebo roletových markíz, ktoré poskytujú účinné tienenie.

Pri umiestnení altánku je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov. Orientácia a umiestnenie vzhľadom na slnko a susedov je dôležitým kritériom, rovnako ako dostupnosť k záhrade. Materiál a konštrukcia altánku by mali byť prispôsobené klimatickým podmienkam v oblasti, aby sa predišlo poškodeniu altánku v priebehu času. Okrem toho, umiestnenie altánku by malo byť prispôsobené vašim potrebám a preferenciám, ako napríklad umožniť dostatočné množstvo priestoru pre sedenie a trávenie času s priateľmi a rodinou.

Som majiteľom firmy Gazebo s.r.o, ktorá sa špecializuje na návrh a výstavbu exkluzívnych altánkov a pergol. Roky skúseností a práce s drevom som postupne nadobudol v zahraničí. Vďaka čomu som si po návrate na Slovensko priviezlol veľa nápadov a technologických postupov používaných pri výrobe, ktoré tu ešte neboli.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame

Drevená pergola Miláno s prestrešením lepené bezpečnostné sklo. #drevená pergola#prístrešok#drevený prístrešok
8 0
Drevená pergola Rio Grande 2013 #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
10 0
Sme hrdí na to, že ako jediná firma sme mali možnosť inštalovať najexkluzívnejšiu Bioklimatickú pergolu na Slovensku. Pergolu pre najúspešnejšiu spoločnosť na svete McDonalds. Spoločnosť, ktorá je lídrom vo svojom obore a dlhodobo určuje trend nielen v stravovaní, ale aj špičkovým dizajnovým prevedením každej svojej prevádzky. Najnovšie a najkvalitnejšie materiály vždy ako prvá zapracuje do svojich interiérov po celom svete. Ďakujem ešte raz za príležitosť prispieť týmto exkluzívnym výrobkom v exteriéry McDonalds a pridať tejto výnimočnej spoločnosti pomyselnú čerešničku na torte.
Ďakujeme a želáme veľa úspechov a krásnych exteriérov
24 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #prístrešok #samonosná pergola
9 0
Drevená pergola Miláno viac na www.gazebo-altanky.sk #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
9 0
zimná záhrada Top class #zimná záhrada #hliníková pergola #prístrešok
15 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
12 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #prístrešok drevený
16 0
Drevená pergola Santorini #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
11 0
Zimná záhrada s obvodovým zasklením #zimná záhrada #drevená pergola #prístrešok
15 1
Drevená pergola Miláno #pergola drevená #prístrešok
8 0
Hliníková pergola s bočným tienením #hliníkový prístrešok #pergola
16 0
Hliníková pergola Basic class #pergola #hliníková pergola #prístrešok
11 0
Hliníková pergola Top class #hliníkový prístrešok #hliníková pergola #pergola
10 0
drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
10 0
Samonosná hliníková pergola Economic class #hliníková pergola #pergola #hliníkový prístrešok
6 0

S výberom Vám ochotne poradíme

Bezplatná konzultácia

Click or drag files to this area to upload. You can upload up to 5 files.
Čítal som o podmienkach pravidiel ochrany osobných údajov
5/5

Čo o nás hovoria zákazníci

Často kladené otázky

To záleží od viacero kritérií ako je veľkosť, typ altánku a dostupnosť materiálov, z ktorých je vyrobený. V štandardných veľkostiach, ktoré sú 400 x 400 cm, sa dodacia doba pohybuje okolo 5 – 6 týždňov.

V cene altánku a pergoly je finálna povrchová úprava, kompletná montáž u zákazníka na kľúč s dovozom.
Montáž hliníkovej záhradnej pergoly trvá 1-2 dni, záleží od veľkosti.
Ceny altánkov patria k tým vyšším. Vždy záleží od doplnkovej výbavy altánku. Každý je umelecké dielo s výnimočným dizajnom a kvalitou spracovania.
Návrat hore