Z histórie altánkov

historia altankov

Aktualizované

Záhradné altánky sú obľúbeným prvkom záhradnej architektúry. Ich história siaha až do staroveku, kedy sa používali ako miesto na odpočinok a rozhovory. V dnešnej dobe sú altánky populárnym miestom na oddych a posedenie v záhrade. V tomto článku sa pozrieme na históriu záhradných altánkov a ich pôvod.

Altánky nepochybne patria k najrozšírenejším stavbám v záhradách. A spolu s pergolami sú čoraz obľúbenejšie. Bolo to tak aj v minulosti?

Aké boli prvé altánky

Altánky boli pomerne bežné už pred 5000 rokmi. Vznikali v egyptských záhradách a ako prví ich vlastnili členovia významných rodín. Verili, že ich záhrady sú pozemské raje a vezmú si ich so sebou aj do posmrtného života. Často boli kompletné záhrady, vrátane altánkov, namaľované na stenách hrobiek. Takéto maľby sa našli v hrobkách z roku 1400 p. n. l.

Altánky sú častým doplnkom záhrad už stáročia. Ich história siaha až do antiky, keď sa v starovekom Grécku a Ríme stavali altánky ako miesto oddychu a zábavy. V týchto časoch boli altánky často umiestňované v parkoch a záhradách bohatých občanov a aristokracie. V starovekom Grécku sa altánky nazývali tholoi, čo znamená kruhový priestor, a boli obvykle obklopené stromami alebo stĺpmi.

Svoju popularitu však mali aj v iných krajinách. Altánky si stavali zámožní Rimania a obyvatelia Pompejí. Boli podobné malým chrámom a zobrazovali v nich bohov.

Stredovek priniesol nový typ altánkov, ktoré sa často stavali v záhradách katedrál a kláštorov. Tieto altánky boli navrhnuté v gotickom štýle a mali slúžiť ako miesto na modlitbu alebo na oddych počas teplých letných dní. V tomto období sa tiež objavujú prvky zdobenia, ako sú sochy, reliéfy a zvírené vzory.

Historický pôvod záhradných altánkov

História záhradných altánkov siaha až do starovekého Grécka a Ríma. V staroveku sa altánky využívali ako miesto na odpočinok a rozhovory. Prvé záhradné altánky boli postavené v stredoveku, najmä v renesancii. Tieto altánky boli často zhotovené z dreva a vyzdobené sochami a kvetinami.

V 17. a 18. storočí sa altánky stali populárnymi v Anglicku a Francúzsku. Anglické záhrady často obsahovali romantické altánky, kde sa mohli návštevníci oddýchnuť a obdivovať záhradu. V 18. storočí sa záhradné altánky stali súčasťou francúzskych záhrad, kde boli zvyčajne umiestnené v strede záhrady.

Vznik altánku na Slovensku

Záhradné altánky sa na území Slovenska začali využívať v 19. storočí. V tom čase boli zvyčajne postavené z dreva a mali jednoduchý dizajn. V 20. storočí sa záhradné altánky stali populárnymi aj v domácnostiach a boli postavené v rôznych veľkostiach a tvaroch.

Dnes sa záhradné altánky stali populárnym prvkom záhradnej architektúry a sú k dispozícii v rôznych dizajnoch, materiáloch a veľkostiach.

V 16. a 17. storočí sa altánky stali súčasťou záhradných architektonických projektov v celej Európe. V Taliansku, Francúzsku a Anglicku sa altánky stali populárnymi medzi bohatými a mocnými rodinami. Tieto altánky mali často elegantné tvary a zdobené boli malbami alebo sochami.

V 19. storočí sa altánky stali obľúbenými aj v Amerike, kde sa stali súčasťou záhrad architektov a záhradkárov. V tomto období sa objavili aj nové materiály, ako je kov a sklo, ktoré boli použité na výrobu moderných a inovatívnych altánkov.

Dnes môžeme vidieť altánky vo všetkých možných štýloch a veľkostiach, od tradičných drevených altánkov až po moderné kovové a sklenené konštrukcie. Zostávajú obľúbeným miestom na relaxáciu a stretávanie sa s priateľmi a rodinou v rámci záhrad a parkov. A ako históriu ukazuje, sú to stavby, ktoré majú trvalú hodnotu a stále nás dokážu očarovať svojou krásou a eleganciou.

Nechýbali ani v perzských záhradách, kde približne v 10 stor. vyzerali ako farebné stany s rohožkami, prípadne dvojpodlažné stavby s kupolami, mramorovými stĺpmi a zlatými sedadlami. Často vznikali aj pri bazénoch alebo záhradných vodných tokoch.

Svoj vlastný význam mali už od nepamäti altánky v Japonsku. Slúžili ako čajovne a konali sa v nich duchovné ceremoniály. Neskôr, počas obdobia renesancie, slúžili altánky ako svätyne a miesta na meditáciu. Vznikali najmä v záhradách kláštorov. Chcete vlastnú japonskú záhradu? Pozrite si náš altánok Hinode.

Ako vznikol pojem altánok?

Ani v stredoveku popularita altánkov neklesala. V Taliansku boli obľúbené tzv. „belvedery“, stavby veľmi podobné altánku so strechou a otvorenou jednou alebo viacerými stranami. V 14. stor. altánky hojne vznikali vo Francúzsku. To ovplyvnilo aj Anglicko, kde v 15. stor. začali rásť ako huby po daždi.

V alžbetínskych záhradách slúžili na zábavu. Koncom 17. stor. sa výrazne do popredia dostali altánky v čínskom štýle.

Niekedy po tomto období, zrejme v roku 1752, vznikol aj anglický pojem gazebo (altánok), ktorý pozostáva zo slova gaze s latinskou príponou ebo a znamená doslova „budem sa pozerať“. Tento pojem je pre altánok viac než vhodný. Veď je to predsa stavba, z ktorej sa dá obdivovať celá záhrada!

Prvé altánky v Amerike

V Amerike sa altánky stali populárnymi až v 18. stor. Stavali si ich príslušníci prosperujúcej strednej triedy. Neskôr upadli do nemilosti, pretože populárne boli domy so širokými verandami. Ale začiatkom 20. stor. opäť prišli do módy altánky a ľudia oceňovali najmä ich vzdialenosť od domu a tak množstvo súkromia.

Ako je to dnes?

Aj v súčasnosti sú altánky na vzostupe. Ľudí vedia upútať najmä svojim vzhľadom, keďže sú skrášlením záhrady. Oceňujú tiež široké možnosti využitia a dostatok súkromia, ktoré altánok poskytuje. Moderné altánky sa stavajú nielen v rodinných záhradách, ale aj v parkoch a na verejných priestranstvách. A čo je najlepšie, vyrobené môžu byť v rôznych dizajnoch, presne podľa predstáv majiteľa. Aj vy o altánku snívate? My váš sen premeníme na realitu!

Záhradné altánky môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ako sú drevo, kov alebo betón. Drevo je však najčastejšie používaným materiálom na stavbu záhradných altánkov, pretože dodáva prírodný vzhľad a je ľahké na údržbu.

Prvý záhradný altánok bol postavený v desiatom storočí v stredozemnom mori. Bol to jednoduchý stôl so slnečníkom, kde sa mohli ľudia schovať pred slnkom a dažďom. Tento jednoduchý dizajn bol využívaný po celé stáročia a stal sa základom pre moderné záhradné altánky.

Dnes sa záhradné altánky používajú ako miesto na oddych a posedenie v záhrade. Často sú umiestnené na terasách alebo na okrajoch záhrad. Okrem toho, môžu byť použité aj ako miesto na grilovanie alebo ako miesto na spoločenské stretnutia. S rôznymi doplnkami, ako sú svetlá alebo závesy, sa dajú záhradné altánky prispôsobiť vašim potrebám a vytvoriť príjemné a útulné miesto na relax a oddych.

Záhradné altánky majú bohatú históriu, ktorá siaha až do staroveku. Od svojho pôvodu sa používali ako miesto na odpočinok a rozhovory, a dnes sú populárnym prvkom záhradnej architektúry. S rôznymi dizajnmi, materiálmi a doplnkami, môžu byť záhradné altánky prispôsobené vašim potrebám a vytvoriť príjemné a útulné miesto na relax a oddych v záhrade.

Som majiteľom firmy Gazebo s.r.o, ktorá sa špecializuje na návrh a výstavbu exkluzívnych altánkov a pergol. Roky skúseností a práce s drevom som postupne nadobudol v zahraničí. Vďaka čomu som si po návrate na Slovensko priviezlol veľa nápadov a technologických postupov používaných pri výrobe, ktoré tu ešte neboli.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame

Drevená pergola Miláno s prestrešením lepené bezpečnostné sklo. #drevená pergola#prístrešok#drevený prístrešok
8 0
Drevená pergola Rio Grande 2013 #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
11 0
Sme hrdí na to, že ako jediná firma sme mali možnosť inštalovať najexkluzívnejšiu Bioklimatickú pergolu na Slovensku. Pergolu pre najúspešnejšiu spoločnosť na svete McDonalds. Spoločnosť, ktorá je lídrom vo svojom obore a dlhodobo určuje trend nielen v stravovaní, ale aj špičkovým dizajnovým prevedením každej svojej prevádzky. Najnovšie a najkvalitnejšie materiály vždy ako prvá zapracuje do svojich interiérov po celom svete. Ďakujem ešte raz za príležitosť prispieť týmto exkluzívnym výrobkom v exteriéry McDonalds a pridať tejto výnimočnej spoločnosti pomyselnú čerešničku na torte.
Ďakujeme a želáme veľa úspechov a krásnych exteriérov
24 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #prístrešok #samonosná pergola
10 0
Drevená pergola Miláno viac na www.gazebo-altanky.sk #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
9 0
zimná záhrada Top class #zimná záhrada #hliníková pergola #prístrešok
16 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
12 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #prístrešok drevený
16 0
Drevená pergola Santorini #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
11 0
Zimná záhrada s obvodovým zasklením #zimná záhrada #drevená pergola #prístrešok
15 1
Drevená pergola Miláno #pergola drevená #prístrešok
8 0
Hliníková pergola s bočným tienením #hliníkový prístrešok #pergola
16 0
Hliníková pergola Basic class #pergola #hliníková pergola #prístrešok
11 0
Hliníková pergola Top class #hliníkový prístrešok #hliníková pergola #pergola
10 0
drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
10 0
Samonosná hliníková pergola Economic class #hliníková pergola #pergola #hliníkový prístrešok
6 0

S výberom Vám ochotne poradíme

Bezplatná konzultácia

Kliknutím alebo potiahnutím súborov do tejto oblasti nahrajte súbory. You can upload up to 5 files.
Čítal som o podmienkach pravidiel ochrany osobných údajov
5/5

Čo o nás hovoria zákazníci

Často kladené otázky

To záleží od viacero kritérií ako je veľkosť, typ altánku a dostupnosť materiálov, z ktorých je vyrobený. V štandardných veľkostiach, ktoré sú 400 x 400 cm, sa dodacia doba pohybuje okolo 5 – 6 týždňov.

V cene altánku a pergoly je finálna povrchová úprava, kompletná montáž u zákazníka na kľúč s dovozom.
Montáž hliníkovej záhradnej pergoly trvá 1-2 dni, záleží od veľkosti.
Ceny altánkov patria k tým vyšším. Vždy záleží od doplnkovej výbavy altánku. Každý je umelecké dielo s výnimočným dizajnom a kvalitou spracovania.
Návrat hore