Z histórie altánkov

historia altankov

Aktualizované

Záhradné altánky sú obľúbeným prvkom záhradnej architektúry. Ich história siaha až do staroveku, kedy sa používali ako miesto na odpočinok a rozhovory. V dnešnej dobe sú altánky populárnym miestom na oddych a posedenie v záhrade. V tomto článku sa pozrieme na históriu záhradných altánkov a ich pôvod.

Altánky nepochybne patria k najrozšírenejším stavbám v záhradách. A spolu s pergolami sú čoraz obľúbenejšie. Bolo to tak aj v minulosti?

Aké boli prvé altánky

Altánky boli pomerne bežné už pred 5000 rokmi. Vznikali v egyptských záhradách a ako prví ich vlastnili členovia významných rodín. Verili, že ich záhrady sú pozemské raje a vezmú si ich so sebou aj do posmrtného života. Často boli kompletné záhrady, vrátane altánkov, namaľované na stenách hrobiek. Takéto maľby sa našli v hrobkách z roku 1400 p. n. l.

Altánky sú častým doplnkom záhrad už stáročia. Ich história siaha až do antiky, keď sa v starovekom Grécku a Ríme stavali altánky ako miesto oddychu a zábavy. V týchto časoch boli altánky často umiestňované v parkoch a záhradách bohatých občanov a aristokracie. V starovekom Grécku sa altánky nazývali tholoi, čo znamená kruhový priestor, a boli obvykle obklopené stromami alebo stĺpmi.

Svoju popularitu však mali aj v iných krajinách. Altánky si stavali zámožní Rimania a obyvatelia Pompejí. Boli podobné malým chrámom a zobrazovali v nich bohov.

Stredovek priniesol nový typ altánkov, ktoré sa často stavali v záhradách katedrál a kláštorov. Tieto altánky boli navrhnuté v gotickom štýle a mali slúžiť ako miesto na modlitbu alebo na oddych počas teplých letných dní. V tomto období sa tiež objavujú prvky zdobenia, ako sú sochy, reliéfy a zvírené vzory.

Historický pôvod záhradných altánkov

História záhradných altánkov siaha až do starovekého Grécka a Ríma. V staroveku sa altánky využívali ako miesto na odpočinok a rozhovory. Prvé záhradné altánky boli postavené v stredoveku, najmä v renesancii. Tieto altánky boli často zhotovené z dreva a vyzdobené sochami a kvetinami.

V 17. a 18. storočí sa altánky stali populárnymi v Anglicku a Francúzsku. Anglické záhrady často obsahovali romantické altánky, kde sa mohli návštevníci oddýchnuť a obdivovať záhradu. V 18. storočí sa záhradné altánky stali súčasťou francúzskych záhrad, kde boli zvyčajne umiestnené v strede záhrady.

Vznik altánku na Slovensku

Záhradné altánky sa na území Slovenska začali využívať v 19. storočí. V tom čase boli zvyčajne postavené z dreva a mali jednoduchý dizajn. V 20. storočí sa záhradné altánky stali populárnymi aj v domácnostiach a boli postavené v rôznych veľkostiach a tvaroch.

Dnes sa záhradné altánky stali populárnym prvkom záhradnej architektúry a sú k dispozícii v rôznych dizajnoch, materiáloch a veľkostiach.

V 16. a 17. storočí sa altánky stali súčasťou záhradných architektonických projektov v celej Európe. V Taliansku, Francúzsku a Anglicku sa altánky stali populárnymi medzi bohatými a mocnými rodinami. Tieto altánky mali často elegantné tvary a zdobené boli malbami alebo sochami.

V 19. storočí sa altánky stali obľúbenými aj v Amerike, kde sa stali súčasťou záhrad architektov a záhradkárov. V tomto období sa objavili aj nové materiály, ako je kov a sklo, ktoré boli použité na výrobu moderných a inovatívnych altánkov.

Dnes môžeme vidieť altánky vo všetkých možných štýloch a veľkostiach, od tradičných drevených altánkov až po moderné kovové a sklenené konštrukcie. Zostávajú obľúbeným miestom na relaxáciu a stretávanie sa s priateľmi a rodinou v rámci záhrad a parkov. A ako históriu ukazuje, sú to stavby, ktoré majú trvalú hodnotu a stále nás dokážu očarovať svojou krásou a eleganciou.

Nechýbali ani v perzských záhradách, kde približne v 10 stor. vyzerali ako farebné stany s rohožkami, prípadne dvojpodlažné stavby s kupolami, mramorovými stĺpmi a zlatými sedadlami. Často vznikali aj pri bazénoch alebo záhradných vodných tokoch.

Svoj vlastný význam mali už od nepamäti altánky v Japonsku. Slúžili ako čajovne a konali sa v nich duchovné ceremoniály. Neskôr, počas obdobia renesancie, slúžili altánky ako svätyne a miesta na meditáciu. Vznikali najmä v záhradách kláštorov. Chcete vlastnú japonskú záhradu? Pozrite si náš altánok Hinode.

Ako vznikol pojem altánok?

Ani v stredoveku popularita altánkov neklesala. V Taliansku boli obľúbené tzv. „belvedery“, stavby veľmi podobné altánku so strechou a otvorenou jednou alebo viacerými stranami. V 14. stor. altánky hojne vznikali vo Francúzsku. To ovplyvnilo aj Anglicko, kde v 15. stor. začali rásť ako huby po daždi.

V alžbetínskych záhradách slúžili na zábavu. Koncom 17. stor. sa výrazne do popredia dostali altánky v čínskom štýle.

Niekedy po tomto období, zrejme v roku 1752, vznikol aj anglický pojem gazebo (altánok), ktorý pozostáva zo slova gaze s latinskou príponou ebo a znamená doslova „budem sa pozerať“. Tento pojem je pre altánok viac než vhodný. Veď je to predsa stavba, z ktorej sa dá obdivovať celá záhrada!

Prvé altánky v Amerike

V Amerike sa altánky stali populárnymi až v 18. stor. Stavali si ich príslušníci prosperujúcej strednej triedy. Neskôr upadli do nemilosti, pretože populárne boli domy so širokými verandami. Ale začiatkom 20. stor. opäť prišli do módy altánky a ľudia oceňovali najmä ich vzdialenosť od domu a tak množstvo súkromia.

Ako je to dnes?

Aj v súčasnosti sú altánky na vzostupe. Ľudí vedia upútať najmä svojim vzhľadom, keďže sú skrášlením záhrady. Oceňujú tiež široké možnosti využitia a dostatok súkromia, ktoré altánok poskytuje. Moderné altánky sa stavajú nielen v rodinných záhradách, ale aj v parkoch a na verejných priestranstvách. A čo je najlepšie, vyrobené môžu byť v rôznych dizajnoch, presne podľa predstáv majiteľa. Aj vy o altánku snívate? My váš sen premeníme na realitu!

Záhradné altánky môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ako sú drevo, kov alebo betón. Drevo je však najčastejšie používaným materiálom na stavbu záhradných altánkov, pretože dodáva prírodný vzhľad a je ľahké na údržbu.

Prvý záhradný altánok bol postavený v desiatom storočí v stredozemnom mori. Bol to jednoduchý stôl so slnečníkom, kde sa mohli ľudia schovať pred slnkom a dažďom. Tento jednoduchý dizajn bol využívaný po celé stáročia a stal sa základom pre moderné záhradné altánky.

Dnes sa záhradné altánky používajú ako miesto na oddych a posedenie v záhrade. Často sú umiestnené na terasách alebo na okrajoch záhrad. Okrem toho, môžu byť použité aj ako miesto na grilovanie alebo ako miesto na spoločenské stretnutia. S rôznymi doplnkami, ako sú svetlá alebo závesy, sa dajú záhradné altánky prispôsobiť vašim potrebám a vytvoriť príjemné a útulné miesto na relax a oddych.

Záhradné altánky majú bohatú históriu, ktorá siaha až do staroveku. Od svojho pôvodu sa používali ako miesto na odpočinok a rozhovory, a dnes sú populárnym prvkom záhradnej architektúry. S rôznymi dizajnmi, materiálmi a doplnkami, môžu byť záhradné altánky prispôsobené vašim potrebám a vytvoriť príjemné a útulné miesto na relax a oddych v záhrade.

Som majiteľom firmy Gazebo s.r.o, ktorá sa špecializuje na návrh a výstavbu exkluzívnych altánkov a pergol. Roky skúseností a práce s drevom som postupne nadobudol v zahraničí. Vďaka čomu som si po návrate na Slovensko priviezlol veľa nápadov a technologických postupov používaných pri výrobe, ktoré tu ešte neboli.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame

Drevená pergola Miláno #drevená pergola #prístrešok #samonosná pergola
9 0
Drevená pergola Miláno viac na www.gazebo-altanky.sk #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
7 0
zimná záhrada Top class #zimná záhrada #hliníková pergola #prístrešok
15 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
11 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #prístrešok drevený
16 0
Drevená pergola Santorini #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
11 0
Zimná záhrada s obvodovým zasklením #zimná záhrada #drevená pergola #prístrešok
14 1
Drevená pergola Miláno #pergola drevená #prístrešok
8 0
Hliníková pergola s bočným tienením #hliníkový prístrešok #pergola
15 0
Hliníková pergola Basic class #pergola #hliníková pergola #prístrešok
10 0
Hliníková pergola Top class #hliníkový prístrešok #hliníková pergola #pergola
8 0
drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
10 0
Samonosná hliníková pergola Economic class #hliníková pergola #pergola #hliníkový prístrešok
6 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
3 0
Hliníková pergola s čelným a bočným tienením. #hliníková pergola #pergola
9 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
12 0

S výberom Vám ochotne poradíme

Bezplatná konzultácia

Kliknutím alebo potiahnutím súborov do tejto oblasti nahrajte súbory. You can upload up to 5 files.
Čítal som o podmienkach pravidiel ochrany osobných údajov
5/5

Čo o nás hovoria zákazníci

Často kladené otázky

To záleží od viacero kritérií ako je veľkosť, typ altánku a dostupnosť materiálov, z ktorých je vyrobený. V štandardných veľkostiach, ktoré sú 400 x 400 cm, sa dodacia doba pohybuje okolo 5 – 6 týždňov.

V cene altánku a pergoly je finálna povrchová úprava, kompletná montáž u zákazníka na kľúč s dovozom.
Montáž hliníkovej záhradnej pergoly trvá 1-2 dni, záleží od veľkosti.
Ceny altánkov patria k tým vyšším. Vždy záleží od doplnkovej výbavy altánku. Každý je umelecké dielo s výnimočným dizajnom a kvalitou spracovania.
Návrat hore