Z histórie altánkov

historia altankov

Altánky nepochybne patria k najrozšírenejším stavbám v záhradách. A spolu s pergolami sú čoraz obľúbenejšie. Bolo to tak aj v minulosti?

Aké boli prvé altánky

Altánky boli pomerne bežné už pred 5000 rokmi. Vznikali v egyptských záhradách a ako prví ich vlastnili členovia významných rodín. Verili, že ich záhrady sú pozemské raje a vezmú si ich so sebou aj do posmrtného života. Často boli kompletné záhrady, vrátane altánkov, namaľované na stenách hrobiek. Takéto maľby sa našli v hrobkách z roku 1400 p. n. l.

Svoju popularitu však mali aj v iných krajinách. Altánky si stavali zámožní Rimania a obyvatelia Pompejí. Boli podobné malým chrámom a zobrazovali v nich bohov.

Nechýbali ani v perzských záhradách, kde približne v 10 stor. vyzerali ako farebné stany s rohožkami, prípadne dvojpodlažné stavby s kupolami, mramorovými stĺpmi a zlatými sedadlami. Často vznikali aj pri bazénoch alebo záhradných vodných tokoch.

Svoj vlastný význam mali už od nepamäti altánky v Japonsku. Slúžili ako čajovne a konali sa v nich duchovné ceremoniály. Neskôr, počas obdobia renesancie, slúžili altánky ako svätyne a miesta na meditáciu. Vznikali najmä v záhradách kláštorov. Chcete vlastnú japonskú záhradu? Pozrite si náš altánok Hinode.

Ako vznikol pojem altánok?

 Ani v stredoveku popularita altánkov neklesala. V Taliansku boli obľúbené tzv. „belvedery“, stavby veľmi podobné altánku so strechou a otvorenou jednou alebo viacerými stranami. V 14. stor. altánky hojne vznikali vo Francúzsku. To ovplyvnilo aj Anglicko, kde v 15. stor. začali rásť ako huby po daždi.

V alžbetínskych záhradách slúžili na zábavu. Koncom 17. stor. sa výrazne do popredia dostali altánky v čínskom štýle.

Niekedy po tomto období, zrejme v roku 1752, vznikol aj anglický pojem gazebo (altánok), ktorý pozostáva zo slova gaze s latinskou príponou ebo a znamená doslova „budem sa pozerať“. Tento pojem je pre altánok viac než vhodný. Veď je to predsa stavba, z ktorej sa dá obdivovať celá záhrada!

Prvé altánky v Amerike

V Amerike sa altánky stali populárnymi až v 18. stor. Stavali si ich príslušníci prosperujúcej strednej triedy. Neskôr upadli do nemilosti, pretože populárne boli domy so širokými verandami. Ale začiatkom 20. stor. opäť prišli do módy altánky a ľudia oceňovali najmä ich vzdialenosť od domu a tak množstvo súkromia.

Ako je to dnes?

Aj v súčasnosti sú altánky na vzostupe. Ľudí vedia upútať najmä svojim vzhľadom, keďže sú skrášlením záhrady. Oceňujú tiež široké možnosti využitia a dostatok súkromia, ktoré altánok poskytuje. Moderné altánky sa stavajú nielen v rodinných záhradách, ale aj v parkoch a na verejných priestranstvách. A čo je najlepšie, vyrobené môžu byť v rôznych dizajnoch, presne podľa predstáv majiteľa. Aj vy o altánku snívate? My váš sen premeníme na realitu!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Podobné príspevky

drevena pergola a ako ozivit vasu pergolu a zahradu
Hliníkové Pergoly
Fero

Ako oživiť staršiu pergolu?

Záhradná pergola je neustále vystavovaná nepriazni počasia. Či už je to mráz, dážď, sneh, slnečné žiarenie. Niet divu, že sa to po čase podpíše na

Čítaj Viac »
historia altankov
Altánky
Fero

Z histórie altánkov

Altánky nepochybne patria k najrozšírenejším stavbám v záhradách. A spolu s pergolami sú čoraz obľúbenejšie. Bolo to tak aj v minulosti? Aké boli prvé altánky Altánky boli pomerne bežné už

Čítaj Viac »
Scroll to Top