Pergola, altánok a sneh. Je to problém?

japonsky altanok hinode v zime

Ak ste si zaobstarali záhradný altánok alebo pergolu, sme si istí, že sa z nich chcete tešiť čo najdlhšie. Altánky a pergoly z našej dielne sú mimoriadne kvalitné a trvácne. To však neznamená, že sa o nich vôbec netreba starať. V zime môže spôsobiť problémy vysoká snehová pokrývka.

Ako odstrániť sneh z altánku

Máte otvorený altánok? Nepriazni počasia je teda vystavený tak zvonku, ako aj zvnútra. Aby ste maximálne predĺžili jeho životnosť, dobre sa oň v zime starajte. Pravdaže, nevyhnutná je aj predsezónna údržba a príprava altánku na zimu. Počas zimnej sezóny vám ostáva už len zbavovať sa snehovej pokrývky, ktorá by mohla poškodiť strechu altánku.

Pri odstraňovaní snehu z altánku pracujte veľmi opatrne, ideálne vo dvojici. Potrebovať totiž budete aj rebrík, aby ste sa k snehu na streche dostali. Je teda vhodné, aby vás niekto „istil“. Používajte drevené alebo plastové hrable, ktorými vrstvu snehu stiahnete na zem. Z okolia altánku potom sneh odstráňte, aby sa tam po jeho roztopení netvorili obrovské kaluže vody. Sneh pravidelne odstraňujte aj z interiéru altánku.

Sneh verzus pergola

V našich podmienkach je zima nevyspytateľná. Počas jedného dňa môžu byť teploty v plusových hodnotách a na druhý deň sa prebudíte do zasneženého rána s bohatou snehovou pokrývkou. Takáto je realita najmä v severných okresoch Slovenska.

Naše pergoly sú vhodné do každého ročného obdobia. Zvládnu teda aj zimu. Hliníkové pergoly sú vyrábané z veľmi pevnej konštrukcie, ktorá je voči nepriaznivému počasiu dostatočne odolná. Pomáha tiež mierne vyspádovaná strecha, po ktorej sa sneh môže skĺznuť.

No prípadná snehová kalamita môže byť problém. Akú maximálnu záťaž pergoly Gazebo zvládajú? Napríklad u hliníkovej pergoly Economic je to 110/kg na m2 a u hliníkovej pergoly Top class je to až 120 kg na m2, čo je skutočne dosť. Bohatú snehovú pokrývku však na pergole aj tak radšej nenechávajte. Mokrý sneh je naozaj veľmi ťažký.

Odstránenie snehu z pergoly je jednoduché a zvládnete to veľmi rýchlo. Použite drevený alebo plastový nástroj – ideálne hrable. Vrstvu snehu na pergole narušte a zhoďte na zem.

Ak máte pergolu spojenú s domom a je nad ňou okno, môžete to urobiť aj pohodlnejšie a sneh zhadzovať nástrojom priamo z okna, nie zo zeme. Nepoužívajte ostré a kovové nástroje, aby ste pergolu nepoškriabali!

Na drevenú a ani na hliníkovú pergolu sa neodporúča sypať štrk alebo soľ, kvôli rozmrazeniu ľadu. Povrch by ste mohli poškodiť. Ako teda odstrániť ľad? Najvhodnejšie je pokúsiť sa narušiť jeho štruktúru – miernym poklepávaním ho rozbiť na menšie časti a tie potom postupne odstraňovať. Takáto práca je však už náročnejšia. Buďte teda maximálne opatrní!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

drevena pergola a ako ozivit vasu pergolu a zahradu
Hliníkové Pergoly
Fero

Ako oživiť staršiu pergolu?

Záhradná pergola je neustále vystavovaná nepriazni počasia. Či už je to mráz, dážď, sneh, slnečné žiarenie. Niet divu, že sa to po čase podpíše na

Čítaj Viac »
historia altankov
Altánky
Fero

Z histórie altánkov

Altánky nepochybne patria k najrozšírenejším stavbám v záhradách. A spolu s pergolami sú čoraz obľúbenejšie. Bolo to tak aj v minulosti? Aké boli prvé altánky Altánky boli pomerne bežné už

Čítaj Viac »
Scroll to Top