Pergola, altánok a sneh. Je to problém?

japonsky altanok hinode v zime

Aktualizované

Pergoly a altánky sú obľúbenými prvkami vonkajších priestorov, ktoré poskytujú útočisko pred slnkom a dažďom a vytvárajú príjemné miesto na relaxáciu. Avšak, mnohí majitelia sa môžu obávať o ich odolnosť voči snehu a ľadu počas zimných mesiacov. V nasledujúcich troch odsekoch sa budeme zaoberať otázkou, či je sneh problémom pre pergoly a altánky a aké opatrenia môžete prijať, aby ste predĺžili životnosť a zachovali funkčnosť týchto štruktúr.

Ak ste si zaobstarali záhradný altánok alebo pergolu, sme si istí, že sa z nich chcete tešiť čo najdlhšie. Altánky a pergoly z našej dielne sú mimoriadne kvalitné a trvácne. To však neznamená, že sa o nich vôbec netreba starať. V zime môže spôsobiť problémy vysoká snehová pokrývka.

Po prvé, dôležité je si uvedomiť, že materiál, z ktorého je pergola alebo altánok vyrobený, zohráva kľúčovú úlohu v jeho odolnosti voči snehu a nízkym teplotám. Drevené konštrukcie, najmä tie vyrobené z tvrdých drevín ako sú borovica, smrek alebo dub, sú obvykle pevné a schopné odolať značnému zaťaženiu snehom. Avšak, drevené pergoly a altánky vyžadujú pravidelnú údržbu, ako je náter ochranným prostriedkom, aby bola zabezpečená ich dlhodobá odolnosť. Hliníkové a oceľové konštrukcie sú tiež veľmi odolné voči snehu a nízkym teplotám, avšak je dôležité zabezpečiť, že sú správne upevnené a spoje sú chránené pred koróziou.

Ako odstrániť sneh z altánku

Máte otvorený altánok? Nepriazni počasia je teda vystavený tak zvonku, ako aj zvnútra. Aby ste maximálne predĺžili jeho životnosť, dobre sa oň v zime starajte. Pravdaže, nevyhnutná je aj predsezónna údržba a príprava altánku na zimu. Počas zimnej sezóny vám ostáva už len zbavovať sa snehovej pokrývky, ktorá by mohla poškodiť strechu altánku.

Ako pripraviť pergolu na zimu?

Ak máte vlastnú terasu alebo záhradu s pergolou alebo altánkom, pravdepodobne sa pýtate, čo sa deje so záhradným nábytkom, keď príde zima a so ňou aj sneh. Zimná sezóna môže byť pre vaše záhradné zariadenia náročná, ale s niektorými riešeniami sa dá tento problém úspešne vyriešiť.

Ak máte bioklimatickú pergolu s otočnými lamelami, môžete ju používať celoročne, aj keď sneží alebo prší. Lamely sa totiž dajú naklápať, čo umožňuje prispôsobenie množstva slnečného žiarenia alebo tiene. Vďaka tomu môžete mať na terase aj počas zimy príjemné prostredie na relax a posedenie s priateľmi.

Ako ochrániť záhradný nábytok?

Ak máte klasickú pergolu, môže byť užitočné dať na ňu prístrešok alebo plachtu. Tento prístrešok môže byť z dreva alebo kovu a môže sa využívať počas celého roka. Ak sa správne navrhne a nainštaluje, môže poskytnúť výbornú ochranu pred vetrom, dážďom a snehom. Okrem toho, prístrešok a plachta zabezpečia, aby sa záhradný nábytok nepoškodil a mohol byť využívaný aj v budúcnosti.

Záhradný nábytok môže byť tiež umiestnený na miestach chránených pred dažďom a snehom, ako napríklad pod strechou, v záhradnom domčeku alebo v garáži. Ak nie je k dispozícii žiadne miesto na uloženie nábytku, môže byť pokrytý krytom alebo plachtou na ochranu pred vlhkosťou a inými poveternostnými vplyvmi.

Pri odstraňovaní snehu z altánku pracujte veľmi opatrne, ideálne vo dvojici. Potrebovať totiž budete aj rebrík, aby ste sa k snehu na streche dostali. Je teda vhodné, aby vás niekto „istil“. Používajte drevené alebo plastové hrable, ktorými vrstvu snehu stiahnete na zem. Z okolia altánku potom sneh odstráňte, aby sa tam po jeho roztopení netvorili obrovské kaluže vody. Sneh pravidelne odstraňujte aj z interiéru altánku.

Sneh verzus pergoly

V našich podmienkach je zima nevyspytateľná. Počas jedného dňa môžu byť teploty v plusových hodnotách a na druhý deň sa prebudíte do zasneženého rána s bohatou snehovou pokrývkou. Takáto je realita najmä v severných okresoch Slovenska.

Naše pergoly sú vhodné do každého ročného obdobia. Zvládnu teda aj zimu. Hliníkové pergoly sú vyrábané z veľmi pevnej konštrukcie, ktorá je voči nepriaznivému počasiu dostatočne odolná. Pomáha tiež mierne vyspádovaná strecha, po ktorej sa sneh môže skĺznuť.

No prípadná snehová kalamita môže byť problém. Akú maximálnu záťaž pergoly Gazebo zvládajú? Napríklad u hliníkovej pergoly Economic je to 110/kg na m2 a u hliníkovej pergoly Top class je to až 120 kg na m2, čo je skutočne dosť. Bohatú snehovú pokrývku však na pergole aj tak radšej nenechávajte. Mokrý sneh je naozaj veľmi ťažký.

Odstránenie snehu z pergoly je jednoduché a zvládnete to veľmi rýchlo. Použite drevený alebo plastový nástroj – ideálne hrable. Vrstvu snehu na pergole narušte a zhoďte na zem.

Ak máte pergolu spojenú s domom a je nad ňou okno, môžete to urobiť aj pohodlnejšie a sneh zhadzovať nástrojom priamo z okna, nie zo zeme. Nepoužívajte ostré a kovové nástroje, aby ste pergolu nepoškriabali!

Na drevenú a ani na hliníkovú pergolu sa neodporúča sypať štrk alebo soľ, kvôli rozmrazeniu ľadu. Povrch by ste mohli poškodiť. Ako teda odstrániť ľad? Najvhodnejšie je pokúsiť sa narušiť jeho štruktúru – miernym poklepávaním ho rozbiť na menšie časti a tie potom postupne odstraňovať. Takáto práca je však už náročnejšia. Buďte teda maximálne opatrní!

Áno, bioklimatická pergola s otočnými lamelami sa dá využívať celoročne vďaka možnosti prispôsobenia množstva slnečného žiarenia alebo tiene.

Záhradný nábytok môže byť chránený pomocou prístrešku, plachty alebo krytu a môže byť umiestnený na miestach chránených pred dažďom a snehom.

Som majiteľom firmy Gazebo s.r.o, ktorá sa špecializuje na návrh a výstavbu exkluzívnych altánkov a pergol. Roky skúseností a práce s drevom som postupne nadobudol v zahraničí. Vďaka čomu som si po návrate na Slovensko priviezlol veľa nápadov a technologických postupov používaných pri výrobe, ktoré tu ešte neboli.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame

Bioklimatická pergola s čiastočným zasklením #hliníková pergola#bioklimatická pergola #pergola #lamelová pergola www.gazebo-altanky.sk
13 0
Drevená pergola Miláno s prestrešením lepené bezpečnostné sklo. #drevená pergola#prístrešok#drevený prístrešok
9 0
Drevená pergola Rio Grande 2013 #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
12 0
Sme hrdí na to, že ako jediná firma sme mali možnosť inštalovať najexkluzívnejšiu Bioklimatickú pergolu na Slovensku. Pergolu pre najúspešnejšiu spoločnosť na svete McDonalds. Spoločnosť, ktorá je lídrom vo svojom obore a dlhodobo určuje trend nielen v stravovaní, ale aj špičkovým dizajnovým prevedením každej svojej prevádzky. Najnovšie a najkvalitnejšie materiály vždy ako prvá zapracuje do svojich interiérov po celom svete. Ďakujem ešte raz za príležitosť prispieť týmto exkluzívnym výrobkom v exteriéry McDonalds a pridať tejto výnimočnej spoločnosti pomyselnú čerešničku na torte.
Ďakujeme a želáme veľa úspechov a krásnych exteriérov
27 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #prístrešok #samonosná pergola
11 0
Drevená pergola Miláno viac na www.gazebo-altanky.sk #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
10 0
zimná záhrada Top class #zimná záhrada #hliníková pergola #prístrešok
17 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
12 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #prístrešok drevený
16 0
Drevená pergola Santorini #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
11 0
Zimná záhrada s obvodovým zasklením #zimná záhrada #drevená pergola #prístrešok
15 1
Drevená pergola Miláno #pergola drevená #prístrešok
8 0
Hliníková pergola s bočným tienením #hliníkový prístrešok #pergola
16 0
Hliníková pergola Basic class #pergola #hliníková pergola #prístrešok
11 0
Hliníková pergola Top class #hliníkový prístrešok #hliníková pergola #pergola
10 0
drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
10 0

S výberom Vám ochotne poradíme

Bezplatná konzultácia

Kliknutím alebo potiahnutím súborov do tejto oblasti nahrajte súbory. You can upload up to 5 files.
Čítal som o podmienkach pravidiel ochrany osobných údajov
5/5

Čo o nás hovoria zákazníci

Často kladené otázky

To záleží od viacero kritérií ako je veľkosť, typ altánku a dostupnosť materiálov, z ktorých je vyrobený. V štandardných veľkostiach, ktoré sú 400 x 400 cm, sa dodacia doba pohybuje okolo 5 – 6 týždňov.

V cene altánku a pergoly je finálna povrchová úprava, kompletná montáž u zákazníka na kľúč s dovozom.
Montáž hliníkovej záhradnej pergoly trvá 1-2 dni, záleží od veľkosti.
Ceny altánkov patria k tým vyšším. Vždy záleží od doplnkovej výbavy altánku. Každý je umelecké dielo s výnimočným dizajnom a kvalitou spracovania.
Návrat hore