Ako pripraviť záhradný altánok na zimu?

ako pripravit altanok na zimu

Aktualizované

Príprava záhradného altánku na zimu je nevyhnutnou súčasťou udržiavania jeho kvality a životnosti. Aby váš altánok odolal nástrahám chladného počasia, je dôležité venovať pozornosť niekoľkým kľúčovým aspektom, ako je čistenie, údržba a ochrana pred poveternostnými vplyvmi. V tomto blogovom príspevku sa pozrieme na dôležité kroky, ktoré je potrebné podniknúť pri príprave vášho záhradného altánku na zimu, aby ste zabezpečili jeho bezproblémové fungovanie a dlhú životnosť, a aby ste si ho mohli vychutnať ešte mnoho rokov.

Takmer počas celého roka v ňom trávite príjemné chvíle s priateľmi, rodinou alebo osamote, so šálkou kávy a dobrou knihou v ruke. Užívate si pohodu, súkromie a ochranu pred slnečnými lúčmi, či vetrom.

S príchodom zimy nastáva čas na to, aby ste sa svojmu záhradnému altánku odvďačili za tieto pohodové chvíle. Je čas sa oň postarať a dôkladne ho pripraviť na zimu. Ako na to? Vďaka nášmu jednoduchému návodu to zvládnete ľavou zadnou!

1. Upracte z altánku nábytok, náradie, hračky

Všetky veci, ktoré ste počas sezóny v záhradnom altánku využívali, by ste mali odložiť na miesto, kde budú chránené pred poveternostnými vplyvmi – snehom, mrazom, vetrom a vodou. Záhradný nábytok je ideálne je schovať ich v garáži, či v pivnici. Nielenže ich ochránite, no zároveň budete mať priestor na to, aby ste záhradný altánok dobre zazimovali.

2. Odstráňte nečistoty

Dôkladne vyzametajte podlahu altánku. Ak je drevená, prípadne vydláždená, nezabudnite ju tiež vytrieť s použitím čistiaceho prostriedku. V prípade, že je súčasťou altánku aj krb, vyčistite aj ten. Samozrejme, nezabudnite vyčistiť altánok od pavučín a od nečistôt, ktoré sa pousádzali v štrbinách, prípadne pod strechou.

„Samozrejme, nezabudnite vyčistiť altánok od pavučín a od nečistôt, ktoré sa pousádzali v štrbinách, prípadne pod strechou.“

Prečítajte si: Ako si vybrať zimnu zahradu?

3. Opravte, čo je treba.

Záhradný altánok dôkladne prezrite tak zvnútra, ako aj zvonku. Ak ste našli poškodenia, opravte ich. Dotiahnite uvoľnené skrutky, prebrúste drevo, zaceľte škáry, či trhliny. Tieto drobné nedostatky by sa vplyvom nepriaznivého počasia mohli podpísať na celkovom stave altánku. Určite je lepšie opraviť ich pred zimou a zabrániť tak väčším škodám.

4. Nainpregnovať drevo ochranným náterom

Aby drevená konštrukcia zvládla zimu lepšie, natrite altánok ochranným náterom, na drevo. Na trhu sú dostupné rôzne nátery, ktoré ochránia drevo pred plesňami, pred vsakovaním vody, či dokonca pred červotočom. Vďaka takémuto náteru dokážete výrazne predĺžiť životnosť altánku.

5. O záhradný altánok sa starajte aj v priebehu zimy

Príprava altánku pred zimou je naozaj dôležitá. No snáď ešte dôležitejšie je to, aby ste ho aspoň z času na čas skontrolovali aj počas zimy. Odstráňte sneh zo strechy, skontrolujte, či je všetko v poriadku a či nedošlo k akémukoľvek poškodeniu altánku, ktoré je potrebné ihneď opraviť. Samozrejme, v prvom rade je dôležité vybrať si kvalitný záhradný altánok, ktorý sa nezničí už pri prvom nápore vetra, či snehu. Práve také altánky nájdete u nás. A ak sa budete o svoj záhradný altánok starať aj vtedy, keď ho práve nevyužívate, odvďačí sa vám pekným a bezchybným vzhľadom počas celého roka.

Príprava záhrady na zimu

Priprava záhrady na zimu je veľmi dôležitá, aby sa vaše rastliny a záhradné prvky mohli dobre zotaviť a pripraviť na nasledujúcu sezónu. Existuje niekoľko krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste zabezpečili správnu prípravu záhrady na zimné mesiace.

Po prvé, je dôležité skontrolovať a urobiť prípadné úpravy krmiva pre vaše rastliny. Ak je to potrebné, aplikujte niektorý druh hnojiva, ktoré môže pomôcť vašim rastlinám prežiť zimu.

Po druhé, je potrebné chrániť vaše rastliny pred nízkymi teplotami. Preto ich zakryte textíliou alebo netkanou textíliou a prekryte ich suchými listami alebo senom.

Tretím krokom je odstrániť záhradné prvky, ktoré by mohli poškodiť rastliny počas zimy. Napríklad, odstráňte stromové vetvy alebo iné predmety, ktoré by mohli byť potenciálnym nebezpečenstvom.

Celkovo, priprava záhrady na zimu by mala byť súčasťou každoročného cyklu záhradníckych prác. Správna príprava záhrady môže zabezpečiť, že vaše rastliny a záhradné prvky budú mať vynikajúci štart v nasledujúcej záhradnej sezóne.

Ideálny čas na prípravu záhrady na zimu závisí od mnohých faktorov, ako sú teplota, klimatické podmienky a typ rastlín v záhrade. Vo všeobecnosti sa odporúča začať s prípravou záhrady na konci jesene, približne mesiac pred prvými mrazmi. Tento čas umožňuje rastlinám upevniť sa a pripraviť sa na chladnejšie počasie.

Pred zimou je dôležité sa postarať o rastliny v záhrade, aby prežili chladné obdobie. Medzi tieto úlohy patrí odstránenie mŕtvych rastlín, orezanie a mulčovanie, zabezpečenie dostatočného zalievania pred prvými mrazmi a chránenie citlivejších rastlín pred mrazom pomocou netkaných textílií alebo ochranných konštrukcií.

Áno, priprava záhrady na zimu by nemala zahrnúť len rastliny, ale aj záhradný nábytok. Je dôležité odstrániť sedacie súpravy a stoly z exteriérových priestorov a uložiť ich na suchom a chránenom mieste pred vetrom a dažďom. Drevený nábytok je vhodné ošetriť olejom alebo lakom, aby sa predišlo hnilobeniu a poškodeniu počas zimy.

Som majiteľom firmy Gazebo s.r.o, ktorá sa špecializuje na návrh a výstavbu exkluzívnych altánkov a pergol. Roky skúseností a práce s drevom som postupne nadobudol v zahraničí. Vďaka čomu som si po návrate na Slovensko priviezlol veľa nápadov a technologických postupov používaných pri výrobe, ktoré tu ešte neboli.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame

Drevená pergola Miláno s prestrešením lepené bezpečnostné sklo. #drevená pergola#prístrešok#drevený prístrešok
8 0
Drevená pergola Rio Grande 2013 #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
10 0
Sme hrdí na to, že ako jediná firma sme mali možnosť inštalovať najexkluzívnejšiu Bioklimatickú pergolu na Slovensku. Pergolu pre najúspešnejšiu spoločnosť na svete McDonalds. Spoločnosť, ktorá je lídrom vo svojom obore a dlhodobo určuje trend nielen v stravovaní, ale aj špičkovým dizajnovým prevedením každej svojej prevádzky. Najnovšie a najkvalitnejšie materiály vždy ako prvá zapracuje do svojich interiérov po celom svete. Ďakujem ešte raz za príležitosť prispieť týmto exkluzívnym výrobkom v exteriéry McDonalds a pridať tejto výnimočnej spoločnosti pomyselnú čerešničku na torte.
Ďakujeme a želáme veľa úspechov a krásnych exteriérov
24 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #prístrešok #samonosná pergola
9 0
Drevená pergola Miláno viac na www.gazebo-altanky.sk #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
9 0
zimná záhrada Top class #zimná záhrada #hliníková pergola #prístrešok
15 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
12 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #prístrešok drevený
16 0
Drevená pergola Santorini #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
11 0
Zimná záhrada s obvodovým zasklením #zimná záhrada #drevená pergola #prístrešok
15 1
Drevená pergola Miláno #pergola drevená #prístrešok
8 0
Hliníková pergola s bočným tienením #hliníkový prístrešok #pergola
16 0
Hliníková pergola Basic class #pergola #hliníková pergola #prístrešok
11 0
Hliníková pergola Top class #hliníkový prístrešok #hliníková pergola #pergola
10 0
drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
10 0
Samonosná hliníková pergola Economic class #hliníková pergola #pergola #hliníkový prístrešok
6 0

S výberom Vám ochotne poradíme

Bezplatná konzultácia

Kliknutím alebo potiahnutím súborov do tejto oblasti nahrajte súbory. You can upload up to 5 files.
Čítal som o podmienkach pravidiel ochrany osobných údajov
5/5

Čo o nás hovoria zákazníci

Často kladené otázky

To záleží od viacero kritérií ako je veľkosť, typ altánku a dostupnosť materiálov, z ktorých je vyrobený. V štandardných veľkostiach, ktoré sú 400 x 400 cm, sa dodacia doba pohybuje okolo 5 – 6 týždňov.

V cene altánku a pergoly je finálna povrchová úprava, kompletná montáž u zákazníka na kľúč s dovozom.
Montáž hliníkovej záhradnej pergoly trvá 1-2 dni, záleží od veľkosti.
Ceny altánkov patria k tým vyšším. Vždy záleží od doplnkovej výbavy altánku. Každý je umelecké dielo s výnimočným dizajnom a kvalitou spracovania.
Návrat hore