Ako pripraviť záhradný altánok na zimu?

ako pripravit altanok na zimu

Takmer počas celého roka v ňom trávite príjemné chvíle s priateľmi, rodinou alebo osamote, so šálkou kávy a dobrou knihou v ruke. Užívate si pohodu, súkromie a ochranu pred slnečnými lúčmi, či vetrom.

S príchodom zimy nastáva čas na to, aby ste sa svojmu záhradnému altánku odvďačili za tieto pohodové chvíle. Je čas sa oň postarať a dôkladne ho pripraviť na zimu. Ako na to? Vďaka nášmu jednoduchému návodu to zvládnete ľavou zadnou!

1. Upracte z altánku nábytok, náradie, hračky…

Všetky veci, ktoré ste počas sezóny v záhradnom altánku využívali, by ste mali odložiť na miesto, kde budú chránené pred poveternostnými vplyvmi – snehom, mrazom, vetrom a vodou. Záhradný nábytok je ideálne je schovať ich v garáži, či v pivnici. Nielenže ich ochránite, no zároveň budete mať priestor na to, aby ste záhradný altánok dobre zazimovali.

2. Odstráňte nečistoty.

Dôkladne vyzametajte podlahu altánku. Ak je drevená, prípadne vydláždená, nezabudnite ju tiež vytrieť s použitím čistiaceho prostriedku. V prípade, že je súčasťou altánku aj krb, vyčistite aj ten. Samozrejme, nezabudnite vyčistiť altánok od pavučín a od nečistôt, ktoré sa pousádzali v štrbinách, prípadne pod strechou.

“Samozrejme, nezabudnite vyčistiť altánok od pavučín a od nečistôt, ktoré sa pousádzali v štrbinách, prípadne pod strechou.”

Prečítajte si: Ako si vybrať zimnu zahradu?

3. Opravte, čo je treba.

Záhradný altánok dôkladne prezrite tak zvnútra, ako aj zvonku. Ak ste našli poškodenia, opravte ich. Dotiahnite uvoľnené skrutky, prebrúste drevo, zaceľte škáry, či trhliny. Tieto drobné nedostatky by sa vplyvom nepriaznivého počasia mohli podpísať na celkovom stave altánku. Určite je lepšie opraviť ich pred zimou a zabrániť tak väčším škodám.

4. Nainpregnovať drevo ochranným náterom.

Aby drevená konštrukcia zvládla zimu lepšie, natrite altánok ochranným náterom, na drevo. Na trhu sú dostupné rôzne nátery, ktoré ochránia drevo pred plesňami, pred vsakovaním vody, či dokonca pred červotočom. Vďaka takémuto náteru dokážete výrazne predĺžiť životnosť altánku.

5. O záhradný altánok sa starajte aj v priebehu zimy

Príprava altánku pred zimou je naozaj dôležitá. No snáď ešte dôležitejšie je to, aby ste ho aspoň z času na čas skontrolovali aj počas zimy. Odstráňte sneh zo strechy, skontrolujte, či je všetko v poriadku a či nedošlo k akémukoľvek poškodeniu altánku, ktoré je potrebné ihneď opraviť. Samozrejme, v prvom rade je dôležité vybrať si kvalitný záhradný altánok, ktorý sa nezničí už pri prvom nápore vetra, či snehu. Práve také altánky nájdete u nás. A ak sa budete o svoj záhradný altánok starať aj vtedy, keď ho práve nevyužívate, odvďačí sa vám pekným a bezchybným vzhľadom počas celého roka.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

drevena pergola a ako ozivit vasu pergolu a zahradu
Hliníkové Pergoly
Fero

Ako oživiť staršiu pergolu?

Záhradná pergola je neustále vystavovaná nepriazni počasia. Či už je to mráz, dážď, sneh, slnečné žiarenie. Niet divu, že sa to po čase podpíše na

Čítaj Viac »
historia altankov
Altánky
Fero

Z histórie altánkov

Altánky nepochybne patria k najrozšírenejším stavbám v záhradách. A spolu s pergolami sú čoraz obľúbenejšie. Bolo to tak aj v minulosti? Aké boli prvé altánky Altánky boli pomerne bežné už

Čítaj Viac »
Scroll to Top