Ako sa starať o hliníkovú pergolu?

ako sa starat o hlinikovu pergolu

Aktualizované

Pergoly sú obľúbeným prvkom záhradnej architektúry, ktorý dodáva priestoru príjemnú atmosféru a ochranu pred slnkom a dažďom. Existujú rôzne typy pergol, medzi ktorými sú najbežnejšie drevené a hliníkové. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa staráme o hliníkovú pergolu a aké sú jej výhody oproti dreveným pergolám.

Hliníková pergola je skvelým riešením pre tých, ktorí hľadajú moderné a praktické riešenie na ochranu pred slnkom alebo dažďom. Hliník je materiál, ktorý je veľmi odolný voči vonkajším vplyvom a prakticky nevyžaduje údržbu. Všetko, čo potrebujete, je nejaký čas a pár základných nástrojov na údržbu.

Ak vlastníte hliníkovú pergolu alebo prístrešok, pravdepodobne viete, ako ťažké je udržať ich čisté a lesklé. Najlepšou metódou na čistenie hliníka je použitie špeciálneho čističa na hliník, ktorý je k dispozícii v každom obchode so stavebnými potrebami.

Uvažujete o hliníkovej pergole? V jej prospech určite hovorí moderný vzhľad, kvalita, pevnosť, odolnosť, dlhá životnosť a čo je nemenej dôležité, aj ľahká údržba a takmer žiadna potrebná starostlivosť.

Základom je kvalitná montáž

Aby vám hliníková pergola skutočne bez problémov slúžila dlhé roky, nutná je správna a kvalitná montáž. Montáž spočíva vo vybetónovaní základov, ktoré slúžia na ukotvenie pergoly. Naši šikovní pracovníci však majú s montážou hliníkových pergol skúsenosti. A tak sa o pevnosť vašej pergoly obávať nemusíte. Určite odolná aj nepriazni počasia a silnému vetru.

Starostlivosť o hliníkovú pergolu

Hliníkové pergoly sú populárnym výberom vďaka ich odolnosti voči poveternostným vplyvom a ľahkosti údržby. Hliník je odolný voči korózii, takže nie je potrebné ho pravidelne náterovať. Preto stačí na údržbu hliníkovej pergoly použiť mierne čistiaci prostriedok a jemnú kefu alebo handričku na odstránenie špiny a prachu. Hliníkové pergoly tiež nevyžadujú pravidelnú ochranu pred hmyzom a hubami, čo je pri drevených pergolách často potrebné.

Ak máte hliníkovú pergolu, je dôležité chrániť ju pred poškodením a poveternostnými vplyvmi. Hliník môže reagovať na niektoré chemikálie a kyseliny, takže pri používaní rôznych čistiacich prostriedkov a hnojív je potrebné byť opatrný. Hliníkové pergoly tiež potrebujú ochranu pred vetrom a prípadnými nárazmi predmetov, ktoré môžu spôsobiť poškodenie.

Výhody hliníkových pergol

Hliníkové pergoly majú niekoľko výhod oproti dreveným pergolám. Jednou z najväčších výhod je ich odolnosť voči poveternostným vplyvom. Hliník nehnije, nevysychá a nekrehne ako drevo, takže hliníkové pergoly vyžadujú menej údržby a majú dlhšiu životnosť.

Ďalšou výhodou hliníkových pergol je ich ľahkosť. Hliníkové pergoly sú oveľa ľahšie ako drevené pergoly, čo znamená, že sú jednoduchšie na inštaláciu a môžu byť presunuté z jedného miesta na druhé. Hliníkové pergoly tiež nie sú také náchylné na rôzne druhy škodcov, ako sú napríklad škodcovia dreva, ktorí môžu poškodiť drevené pergoly.

Ďalšou výhodou hliníkových pergol je ich dizajn. Hliník môže byť ľahko formovaný do rôznych tvarov a veľkostí, takže hliníkové pergoly môžu mať rôzne dizajny a tvary. Môžu byť tiež rôzne farbené a povrchovo upravené, aby vyhovovali vašim potrebám a vkusu.

Drevená pergola vs. Hliníková pergola

Drevené pergoly sú klasickou voľbou a majú svoje čaro. Sú tepelnejšie a príjemnejšie na dotyk ako hliníkové pergoly, čo môže byť výhodou, ak hľadáte príjemné a útulné miesto na oddych. Na druhej strane, drevené pergoly vyžadujú viac údržby ako hliníkové pergoly a sú náchylnejšie na poškodenie a koróziu. Drevo môže byť tiež drahšie ako hliník, takže drevené pergoly môžu byť nákladnejšie.

Hliníkové pergoly majú svoje výhody a nevýhody. Sú odolnejšie a vyžadujú menej údržby ako drevené pergoly, ale môžu byť menej príjemné na dotyk. Hliníkové pergoly sú tiež ľahšie a majú rôzne dizajny, ktoré sa ľahko prispôsobia vašim potrebám a vkusu. Ak hľadáte pergolu, ktorá vyžaduje menej údržby a má dlhšiu životnosť, hliníková pergola môže byť lepšou voľbou.

Veľkým pozitívom a predpokladom dlhej životnosti je samotná hliníková konštrukcia pergoly, teda hliníkové profily. Hliník je veľmi odolný, tvarovo stály a prakticky nezničiteľný materiál. A navyše, nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Čo stačí urobiť?

Pri starostlivosti o hliníkovú pergolu sa zameriavajte najmä na:

  • Konštrukciu – hliníkové profily
  • Strechu pergoly
  • Podlahu pergoly

Údržba konštrukcie hliníkovej pergoly

Ako sme spomenuli, hliníkové profily, z ktorých vyrábame naše hliníkové pergoly, sú mimoriadne kvalitné. Nevyžadujú si v podstate žiadnu údržbu. Nie je potrebné ich nijako natierať, lakovať, či inak sa o nich starať. Stačí, ak budete hliníkovú pergolu udržiavať čistú. Na čistenie používajte klasický saponát a vodu. Pozor, na čistenie nepoužívajte drôtené kefy, ani ostré predmety.

V prípade, že by došlo k poškodeniu náteru na pergole, kontaktujte nás. Farebný náter je možné obnoviť.

Pozor na nánosy snehu na hlinikovú pergolu

Pokiaľ ide o zastrešenie hliníkovej pergoly, ani tu nie je potrebná žiadna výnimočná starostlivosť. Záleží na tom, aké zastrešenie si vyberiete. Ak to bude tieniaca clona, na zimu ju postačí zatiahnuť do boxu.

V prípade, že si ako zastrešenie vyberiete sklenenú strechu, opäť stačí len zbavovať ju nečistôt podľa potreby. Avšak v zime, v prípade výdatného sneženia, odporúčame opatrne odstraňovať zo strechy pergoly nánosy snehu. Prečítajte si, ako sa starať o pergolu v zime.

Starostlivosť o podlahu

V prípade podlahy starostlivosť závisí od toho, z akého je materiálu. Pri dlažbe alebo betóne sa opäť žiadna údržba nevyžaduje. Jednoduché zametanie a umývanie nečistôt vodou so saponátom postačí.

Ak si však zvolíte drevenú podlahu, údržba bude zložitejšia. Pravidelne ju budete musieť ošetrovať impregnačným náterom, olejom, či lazúrovacími prípravkami. Raz za niekoľko rokov ju budete musieť aj vybrúsiť.

Ako vidíte, hliníková pergola je na údržbu naozaj nenáročná. Aj bez starostlivosti vám bude slúžiť mnoho rokov v nezmenenom stave a bez zmeny jej funkčných vlastností!

Čistenie hliníkovej pergoly alebo prístrešku

Pred začatím čistenia hliníkovej pergoly alebo prístrešku, je dôležité sa uistiť, že je dokonale suchý. Po tom, čo ste sa uistili, že povrch nie je vlhký, môžete použiť čistič na hliník. Naneste ho na povrch hliníkovej pergoly alebo prístrešku pomocou hadice alebo špongie. Po nanosení nechajte čistič pôsobiť podľa návodu na obale.

Ak ste naniesli čistič, opláchnite povrch hliníka čistou vodou. Uistite sa, že ste odstránili všetok čistič a nechali povrch úplne suchý. Ak necháte vlhkosť na povrchu hliníka, môžu sa na ňom vytvoriť škvrny alebo škaredé kruhy.

Ak sa na povrchu hliníka vytvoria malé škvrny alebo škrabance, môžete ich odstrániť pomocou jemnej oceľovej vlny alebo brúsnou pastou. Dôkladne opláchnite povrch hliníka po použití brúsnou pastou alebo ocele.

Výhoda hliníkových prístreškov a pergol

nie sú náchylné na hrdzu alebo koróziu. To znamená, že ich nie je potrebné čistiť až tak často ako drevené pergoly alebo prístrešky. No aj napriek tomu je potrebné ich čistiť pravidelne, aby sa zachoval ich pôvodný vzhľad a aby sa predĺžil ich životnosť.

Vždy pamätajte na to, že pri čistení hliníkovej pergoly alebo prístrešku je dôležité používať správne čistiace prostriedky a techniky.

Odpoveď závisí od vašich preferencií a potrieb. Drevené pergoly majú klasický a príjemný vzhľad, ale vyžadujú viac údržby a sú náchylnejšie na poškodenie a koróziu. Hliníkové pergoly sú odolnejšie a vyžadujú menej údržby, ale nie sú také príjemné na dotyk ako drevené pergoly. Ak hľadáte záhradnú pergolu, ktorá vyžaduje menej údržby a má dlhšiu životnosť, hliníková pergola môže byť lepšou voľbou.

V cene altánku a pergoly je finálna povrchová úprava, kompletná montáž u zákazníka na kľúč s dovozom.
Montáž hliníkovej záhradnej pergoly trvá 1-2 dni, záleží od veľkosti.
Som majiteľom firmy Gazebo s.r.o, ktorá sa špecializuje na návrh a výstavbu exkluzívnych altánkov a pergol. Roky skúseností a práce s drevom som postupne nadobudol v zahraničí. Vďaka čomu som si po návrate na Slovensko priviezlol veľa nápadov a technologických postupov používaných pri výrobe, ktoré tu ešte neboli.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame

Drevená pergola Miláno s prestrešením lepené bezpečnostné sklo. #drevená pergola#prístrešok#drevený prístrešok
8 0
Drevená pergola Rio Grande 2013 #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
11 0
Sme hrdí na to, že ako jediná firma sme mali možnosť inštalovať najexkluzívnejšiu Bioklimatickú pergolu na Slovensku. Pergolu pre najúspešnejšiu spoločnosť na svete McDonalds. Spoločnosť, ktorá je lídrom vo svojom obore a dlhodobo určuje trend nielen v stravovaní, ale aj špičkovým dizajnovým prevedením každej svojej prevádzky. Najnovšie a najkvalitnejšie materiály vždy ako prvá zapracuje do svojich interiérov po celom svete. Ďakujem ešte raz za príležitosť prispieť týmto exkluzívnym výrobkom v exteriéry McDonalds a pridať tejto výnimočnej spoločnosti pomyselnú čerešničku na torte.
Ďakujeme a želáme veľa úspechov a krásnych exteriérov
24 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #prístrešok #samonosná pergola
10 0
Drevená pergola Miláno viac na www.gazebo-altanky.sk #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
9 0
zimná záhrada Top class #zimná záhrada #hliníková pergola #prístrešok
16 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
12 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #prístrešok drevený
16 0
Drevená pergola Santorini #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
11 0
Zimná záhrada s obvodovým zasklením #zimná záhrada #drevená pergola #prístrešok
15 1
Drevená pergola Miláno #pergola drevená #prístrešok
8 0
Hliníková pergola s bočným tienením #hliníkový prístrešok #pergola
16 0
Hliníková pergola Basic class #pergola #hliníková pergola #prístrešok
11 0
Hliníková pergola Top class #hliníkový prístrešok #hliníková pergola #pergola
10 0
drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
10 0
Samonosná hliníková pergola Economic class #hliníková pergola #pergola #hliníkový prístrešok
6 0

S výberom Vám ochotne poradíme

Bezplatná konzultácia

Kliknutím alebo potiahnutím súborov do tejto oblasti nahrajte súbory. You can upload up to 5 files.
Čítal som o podmienkach pravidiel ochrany osobných údajov
5/5

Čo o nás hovoria zákazníci

Často kladené otázky

To záleží od viacero kritérií ako je veľkosť, typ altánku a dostupnosť materiálov, z ktorých je vyrobený. V štandardných veľkostiach, ktoré sú 400 x 400 cm, sa dodacia doba pohybuje okolo 5 – 6 týždňov.

V cene altánku a pergoly je finálna povrchová úprava, kompletná montáž u zákazníka na kľúč s dovozom.
Montáž hliníkovej záhradnej pergoly trvá 1-2 dni, záleží od veľkosti.
Ceny altánkov patria k tým vyšším. Vždy záleží od doplnkovej výbavy altánku. Každý je umelecké dielo s výnimočným dizajnom a kvalitou spracovania.
Návrat hore