Ako sa postarať o altánok a pergolu pred začiatkom sezóny?

Altanok a pergola pred sezonou

Aktualizované

Altánok a pergola sú obľúbenými prvokmi záhrady, ktoré poskytujú príjemné prostredie pre vonkajšie aktivity. Pred začiatkom sezóny je dôležité starostlivo zvážiť ich stav a pripraviť ich na počasie. Ak sa chystáte na letné oslavy, pikniky alebo len jednoduché grilovanie, mali by ste byť pripravení na to, aby vaša pergola alebo altánok vydržali všetky možné poveternostné podmienky.

Ako sa postarať o altánok a pergolu pred začiatkom sezóny?

Pred začiatkom sezóny je dôležité venovať pozornosť údržbe vášho altánku alebo pergoly, aby ste zabezpečili ich dlhodobú odolnosť a zachovali ich estetický vzhľad. Pravidelná starostlivosť o tieto štruktúry zaisťuje, že budú slúžiť ako útulné útočisko pre vás a vašich blízkych počas teplých letných mesiacov. V nasledujúcich dvoch odsekoch sa pozrieme na niektoré základné tipy a odporúčania na údržbu altánku a pergoly pred začiatkom sezóny.

Po prvé, skontrolujte stav konštrukcie a odstráňte akékoľvek nečistoty, ktoré sa mohli nahromadiť počas zimných mesiacov. Toto zahŕňa odstránenie lístia, nečistôt a hmyzu, ktorý môže poškodiť drevo alebo iné materiály. Pre drevené altánky a pergoly je vhodné preveriť stav náteru alebo impregnácie a prípadne ich obnoviť, aby bola zabezpečená ochrana pred vlhkosťou, škodcami a UV žiarením. Hliníkové a oceľové konštrukcie by mali byť tiež skontrolované, či sú spoje v poriadku a či nie sú poškodené alebo zoxidované.

Druhým krokom v údržbe vášho altánku alebo pergoly je starostlivosť o okolité rastliny. Prerezávajte stromy a kríky, ktoré sú v tesnej blízkosti konštrukcie, aby ste zabránili nadmernému zatieneniu alebo poškodeniu materiálov. Zároveň skontrolujte, či sú popínavé rastliny alebo kvety v pergole zdravé a udržiavané, a prípadne ich orežte, aby ste podporili ich rast a zdravie. Týmto spôsobom sa váš altánok alebo pergola stane opäť stredobodom vášho vonkajšieho priestoru a bude pripravený na ďalšiu sezónu plnú pohody a relaxácie.

O tom, že po skončení sezóny záhradných posedení a grilovaní je potrebné altánok zazimovať, sme si už písali. O záhradný altánok alebo pergolu sa ale treba postarať aj pred začiatkom jarného/letného obdobia. Teda predtým, ako ich začnete používať. Čo by ste mali urobiť ešte pred prvým posedením v altánku?

V altánku si upracte

Ak ste dôkladne upratali pred zimou, máte o starosť menej. Aj tak je ale vhodné zbaviť altánok a pergolu nečistôt, ktoré sa tu nahromadili počas obdobia, kedy sa nepoužívali. Môže ísť o napadané lístie, trávu alebo nečistoty, ktoré sem privial vietor.

Ak je váš altánok alebo pergola vybavená čalúnenými operadlami, predpokladáme, že pred zimou ste ich dobre uskladnili. Pred začatím sezóny je vhodné odstrániť z nich prípadné hrubé nečistoty jemnou kefkou a dočistiť ich vlažnou vodou so saponátom. Samozrejmosťou je pozametanie všetkých kútov altánku, utretie prachu zo záhradného nábytku, prípadne aj umytie podlahy.

Drevo, Materiály a ich údržba

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellua

Základom dlhovekosti a odolnosti dreveného altánku alebo pergoly je kvalitné drevo a pravidelná údržba. Drevo môže byť ošetrené ochranným náterom, ktorý ochráni pred počasím, škodcami a predčasným starnutím. Drevené prvky by sa mali čistiť a preskúšať pred začiatkom sezóny. Ak sú drevené prvky prasknuté alebo rozpadnuté, mali by ste ich vymeniť.

Pri hliníkovej pergole by ste mali tiež skontrolovať, či je v poriadku. Hliník zvyčajne nevyžaduje pravidelnú údržbu, ale mali by ste skontrolovať, či sa po zime neobjavili nejaké praskliny alebo iné poškodenia.

Príprava na počasie

Pred začiatkom sezóny by ste mali tiež zvážiť, ako pergolu alebo altánok chrániť pred počasím. Väčšina pergol a altánkov má tendenciu absorbovať slnečné žiarenie, takže v horúcom počasí môže byť vnútro veľmi horúce. V takom prípade môžete zvážiť investíciu do plachty alebo ďalších tieneňových prvkov.

Pri daždi je dôležité chrániť drevo pred vlhkosťou. Ak máte záhradné sedenie pod pergolou alebo altánkom, mali by ste ich tiež chrániť pred vlhkosťou. Ak je pergola alebo altánok umiestnený na mieste s veľkým vetrom, mali by ste zvážiť zabezpečenie strechy a stĺpov.

Čistenie pergoly

Pred začiatkom sezóny by ste mali tiež dôkladne vyčistiť pergolu alebo altánok. Odstráňte nečistoty a listy, ktoré sa nahromadili počas zimy. Pravidelné čistenie môže predĺžiť životnosť vašej pergoly alebo altánku.

Miesto okolo altánku alebo pergoly by malo byť tiež upravené. Potrebujete udržiavať trávu pravidelne pokosenú, odstrániť burinu a iné rastliny okolo konštrukcie, aby nedráždili drevo alebo iný materiál. Okolo altánku alebo pergoly môžete umiestniť kvetinové záhony alebo trvalé kvety, ktoré pridajú farbu a život do vášho exteriéru.

Nezabudnite aj na pravidelnú kontrolu stavu samotnej konštrukcie. Ak máte drevenú pergolu, mali by ste ju skontrolovať na praskliny alebo deformácie a vykonať prípadné opravy. Pri kovových konštrukciách by ste mali skontrolovať koróziu a prípadne ju odstrániť a zabezpečiť, aby sa nešírila ďalej.

Ak si neviete rady s ošetrením a údržbou svojho altánku alebo pergoly, neváhajte kontaktovať odborníkov v oblasti stavebníctva alebo záhradníctva, ktorí vám radi pomôžu a poskytnú konkrétne rady a tipy. Takto si môžete byť istí, že vaša konštrukcia bude chránená pred nepriaznivým počasím a poslúži vám dlhé roky.

Nepotrebuje altánok alebo pergola opravu?

Predtým, ako začnete záhradné posedenie používať, mali by ste ho dôkladne skontrolovať. Pozornosť venujte streche, samotnej konštrukcii, ale aj nábytku, ak je pevnou súčasťou posedenia.

V prípade, že je altánok alebo pergolu potrebné opraviť, môžete nás osloviť a my sa o opravu postaráme. Ak nemáte čas ani na kontrolu, Gazebo ju pokojne spraví za vás. Skontrolujeme stav altánku alebo pergoly a prípadné poškodenia opravíme. Stačí, ak nám zavoláte!

Pouvažujte o tienení

Svoj záhradný altánok a pergolu si môžete ešte viac vylepšiť, aby dokonale vyhovovali vašim požiadavkám. Ak máte napríklad polootvorený altánok, pouvažovať môžete aj o tienení. A to hlavne v prípade, ak si altánok chcete užiť ako úkryt pred slnečnými lúčmi. To isté platí pre pergolu. Čo tak použiť vonkajšie rolety z tkaniny, ktoré sú na tienenie záhradných posedení ako stvorené? Dostatočnú ochranu pred slnkom však môžu poskytnúť aj popínavé rastliny.

Upravte si posedenie podľa svojich predstáv

Aby ste sa v altánku alebo pod pergolou dobre cítili, môžete si ich akokoľvek upraviť podľa svojich predstáv. Nezabudnite umiestniť zeleň, nainštalovať exteriérové osvetlenie, prípadne ozdobné vankúše, ktoré vytvoria dokonalú pohodu a príjemnú atmosféru.

Starostlivosť o záhradný altánok alebo pergolu skutočne nie je zložitá. Stačí pravidelné upratovanie a údržba drobných poškodení. Na tie väčšie sme vám k dispozícii my v Gazebo. Sme si istí, že v altánku alebo pod pergolou z našej dielne sa budete cítiť perfektne. A perfektné budú aj posedenia s priateľmi, ktoré v nich budete organizovať!

Áno, drevo potrebuje pravidelnú údržbu a ošetrovanie pred začiatkom každej sezóny, aby sa chránilo pred nepriaznivým počasím a predlžovala sa jeho životnosť.

Nie, pre výstavbu altánku alebo pergoly je potrebné použiť vhodné materiály, ktoré sú odolné voči poveternostným podmienkam a zabezpečia pevnú a stabilnú konštrukciu.

Stav konštrukcie by sa mal skontrolovať pravidelne, ideálne pred každou sezónou. Pri drevených konštrukciách by sa mali skontrolovať na praskliny alebo deformácie a pri kovových konštrukciách na koróziu. Ak zistíte nejaké problémy, mali by ste ich čo najskôr odstrániť a vykonať prípadné opravy.

Som majiteľom firmy Gazebo s.r.o, ktorá sa špecializuje na návrh a výstavbu exkluzívnych altánkov a pergol. Roky skúseností a práce s drevom som postupne nadobudol v zahraničí. Vďaka čomu som si po návrate na Slovensko priviezlol veľa nápadov a technologických postupov používaných pri výrobe, ktoré tu ešte neboli.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame

Sme hrdí na to, že ako jediná firma sme mali možnosť inštalovať najexkluzívnejšiu Bioklimatickú pergolu na Slovensku. Pergolu pre najúspešnejšiu spoločnosť na svete McDonalds. Spoločnosť, ktorá je lídrom vo svojom obore a dlhodobo určuje trend nielen v stravovaní, ale aj špičkovým dizajnovým prevedením každej svojej prevádzky. Najnovšie a najkvalitnejšie materiály vždy ako prvá zapracuje do svojich interiérov po celom svete. Ďakujem ešte raz za príležitosť prispieť týmto exkluzívnym výrobkom v exteriéry McDonalds a pridať tejto výnimočnej spoločnosti pomyselnú čerešničku na torte.
Ďakujeme a želáme veľa úspechov a krásnych exteriérov
23 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #prístrešok #samonosná pergola
9 0
Drevená pergola Miláno viac na www.gazebo-altanky.sk #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
9 0
zimná záhrada Top class #zimná záhrada #hliníková pergola #prístrešok
15 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
12 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #prístrešok drevený
16 0
Drevená pergola Santorini #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
11 0
Zimná záhrada s obvodovým zasklením #zimná záhrada #drevená pergola #prístrešok
15 1
Drevená pergola Miláno #pergola drevená #prístrešok
8 0
Hliníková pergola s bočným tienením #hliníkový prístrešok #pergola
16 0
Hliníková pergola Basic class #pergola #hliníková pergola #prístrešok
11 0
Hliníková pergola Top class #hliníkový prístrešok #hliníková pergola #pergola
9 0
drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
10 0
Samonosná hliníková pergola Economic class #hliníková pergola #pergola #hliníkový prístrešok
6 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
3 0
Hliníková pergola s čelným a bočným tienením. #hliníková pergola #pergola
9 0

S výberom Vám ochotne poradíme

Bezplatná konzultácia

Kliknutím alebo potiahnutím súborov do tejto oblasti nahrajte súbory. You can upload up to 5 files.
Čítal som o podmienkach pravidiel ochrany osobných údajov
5/5

Čo o nás hovoria zákazníci

Často kladené otázky

To záleží od viacero kritérií ako je veľkosť, typ altánku a dostupnosť materiálov, z ktorých je vyrobený. V štandardných veľkostiach, ktoré sú 400 x 400 cm, sa dodacia doba pohybuje okolo 5 – 6 týždňov.

V cene altánku a pergoly je finálna povrchová úprava, kompletná montáž u zákazníka na kľúč s dovozom.
Montáž hliníkovej záhradnej pergoly trvá 1-2 dni, záleží od veľkosti.
Ceny altánkov patria k tým vyšším. Vždy záleží od doplnkovej výbavy altánku. Každý je umelecké dielo s výnimočným dizajnom a kvalitou spracovania.
Návrat hore