Ako oživiť staršiu pergolu?

drevena pergola a ako ozivit vasu pergolu a zahradu

Aktualizované

Pergoly sú ideálnym miestom na relax a oddych v záhrade. Ako však pergoly zostávajú dlhodobo vystavené klimatickým vplyvom, často strácajú svoj pôvodný vzhľad a potrebujú renováciu. Ak sa rozhodnete oziviť svoju staršiu pergolu, môžete získať útulné a príjemné miesto na posedenie vonku.

Pergoly a altánky sú krásnym doplnkom záhrady, no ako to už býva, aj najkvalitnejšie produkty sa môžu po čase opotrebovať a stratiť svoj pôvodný vzhľad. Ak máte už niekoľko rokov starú pergolu, ktorá sa vám už nepozdáva, nemusíte ju hneď hodiť do kontajnera na odpad. V tomto článku vám ukážeme, ako môžete starú pergolu jednoducho a lacno oživiť a dodať jej nový šmrnc.

Prvým krokom pri obnove staršej pergoly by malo byť zistenie, aké sú problémy a aké časti sú v stave, ktorý potrebuje opravu. Je možné, že sa len rozmotali lano a z tohto dôvodu už pergola nevyzerá tak dobre ako kedysi. V takom prípade je nutné lano jednoducho zameniť za nové. Ak má prístrešok trhliny alebo iné poškodenia, je potrebné ich opraviť alebo vymeniť poškodené súčasti.

Výber správneho materiálu

Pri renovácii staršej pergoly je dôležité zvoliť správny materiál. Zvyčajne sa používajú drevo, kov alebo plast. Drevo je obľúbený materiál, ktorý dodá pergole prírodný vzhľad, ale vyžaduje si pravidelnú údržbu. Kovové pergoly sú odolné voči poveternostným vplyvom, ale môžu sa prehrievať a potrebovať častejšiu údržbu. Plastové pergoly sú ľahké a lacné, ale nemajú prirodzený vzhľad.

Zmena priestoru s pomocou pergoly

Pergola môže zmeniť priestor a využitie vašej záhrady. Môžete ju využiť ako miesto na relax, grilovanie alebo spoločenské stretnutia. Okrem toho, môžete ju umiestniť na akékoľvek miesto vo vašej záhrade, čím vytvoríte útulné miesto na oddych a relax.

Pri renovácii pergoly sa môžete rozhodnúť pre nový dizajn alebo farbu, ktoré vytvoria nový vzhľad a pridajú eleganciu a štýl vašej záhrade. Novými doplnkami, ako sú svetlá alebo závesy, môžete tiež pridať viac súkromia a intímneho prostredia.

Ak chcete pergolu oživiť a pridať jej nový šmrnc, môžete vyskúšať niekoľko jednoduchých trikov. Prvým z nich je použitie farby. Farbenie pergoly môže byť jednoduchý a efektívny spôsob, ako jej dodať nový život. Vyberte si farbu, ktorá sa hodí k vášmu domu a záhrade a naneste ju na pergolu. V prípade, že má pergola drevenú konštrukciu, nezabudnite ju najprv zbaviť starej farby a dokonale ju očistiť. Následne naneste novú farbu a počkajte, kým uschne.

Ak sa vám farbenie zdá príliš riskantné, môžete pergolu ozvláštniť aj pomocou kvetov. Kvetinové popruhy, ktoré sa pripevnia k pergole, môžu byť krásnym doplnkom a príjemným zdrojom farieb. Okrem kvetov môžete použiť aj ostatné dekoračné prvky, ako sú napríklad visiace koše alebo svietniky.

V prípade, že chcete pergolu zmodernizovať a dodať jej nový vzhľad, môžete skúsiť aj zmenu strechy. Nová strecha môže byť priesvitná alebo farebná, a tak celkovo zmení charakter celej pergoly.

Pergoly a altánky sú krásnym doplnkom záhrady

No ako to už býva, aj najkvalitnejšie produkty sa môžu po čase opotrebovať a stratiť svoj pôvodný vzhľad. Ak máte už niekoľko rokov starú pergolu, ktorá sa vám už nepozdáva, nemusíte ju hneď hodiť do kontajnera na odpad. V tomto článku vám ukážeme, ako môžete starú pergolu jednoducho a lacno oživiť a dodať jej nový šmrnc.

Záhradná pergola je neustále vystavovaná nepriazni počasia. Či už je to mráz, dážď, sneh, slnečné žiarenie. Niet divu, že sa to po čase podpíše na jej vzhľade. Ak sa obávate, že vaša pergola bude vyzerať zle už po jednej sezóne, vôbec nemusíte. Naše záhradné pergoly sa pýšia naozaj top kvalitou. Preto vám garantujeme, že pergola bude potrebovať obnoviť najskôr o 6 až 8 rokov. Čo budete musieť urobiť?

Postup obnovy drevenej pergoly

Ak nedôjde k mechanickému poškodeniu alebo devastácii pergoly v dôsledku živelnej pohromy, vaša drevená pergola vám poslúži dlhé roky bez zmeny funkčnosti. Nepriazeň počasia sa môže mierne prejaviť na jej vzhľade. Drevená pergola bude približne po ôsmich rokoch potrebovať nový náter. Ako na to?

  1. Dôkladne pergolu očistite. Odstráňte nečistoty a prípadnú mastnotu. Použite metličku a vodu so saponátom.
  2. Pergolu prebrúste. Jemne, aby ste ju dokonale vyčistili a aby drevo nebolo mastné alebo mokré. Tak budete mať istotu, že náter „chytí“.
  3. Penetrácia. Penetračný náter pripraví podklad na následnú povrchovú úpravu, čiže nanášanie ďalšej vrstvy. Je to spojivo medzi podkladom – drevom a povrchovou úpravou, čiže krycím náterom. Ako penetráciu použite lazurovací náter, ktorý na pergolu nanesiete v jednej tenkej vrstve.
  4. Krycí náter. Ak ste sa rozhodli, že pôvodnú textúru dreva chcete prekryť, použite krycí náter. Ten musí byť vhodný do exteriéru a odolný voči poveternostným vplyvom.

Jednotlivé nátery nanášajte s časovým odstupom, aby stihli dokonale uschnúť. Pracujte v teplom počasí a náter nanášajte ideálne pri teplotách 15-20 stupňov a bezveternom počasí, aby pri práci na drevo nesadali nečistoty a aby nátery dobre schli. Vyhýbajte sa priamemu slnečnému počasiu.

Potrebuje údržbu aj hliníková pergola?

Každá naša hliníková pergola je bezúdržbová. To znamená, že nie sú ani po rokoch potrebné žiadne nátery. Stačí, ak hliníkovú pergolu v prípade potreby očistíte, a to použitím mydlovej vody a handry.

Ak ste si u nás v minulosti zakúpili hliníkovú alebo drevenú pergolu a potrebujete poradiť s jej údržbou, kontaktujte nás a radi vám pomôžeme. A v prípade, že ste majiteľom starej záhradnej pergoly, ktorá už doslúžila, neváhajte sa na nás obrátiť. Poradíme vám s výberom novej pergoly.

Rozhodnutie renovovať pergolu alebo si kúpiť novú závisí od stavu vašej pergoly a vášho rozpočtu. Ak je pergola ešte v dobrom stave, môže byť lacnejšie a efektívnejšie ju zrenovovať. Ak je však v zlom stave alebo už neposlúžila svojmu účelu, môže byť lepšie investovať do novej pergoly.

Najlepší materiál pre záhradnú pergolu na Slovensku závisí od klimatických podmienok a vašich preferencií. Drevo je obľúbeným materiálom pre svoj prírodný vzhľad, ale vyžaduje si pravidelnú údržbu. Kovové pergoly sú odolné voči poveternostným vplyvom, ale môžu sa prehrievať a vyžadovať častejšiu údržbu. Plastové pergoly sú ľahké a lacné, ale nemajú prirodzený vzhľad.

Pri výbere miesta pre pergolu v záhrade zvážte umiestnenie vzhľadom na slnko, veterné podmienky a vaše potreby. Ideálne miesto by malo byť chránené pred vetrom a slnkom, aby ste sa mohli pohodlne oddychovať v príjemnom prostredí. Okrem toho, uistite sa, že je miesto dostatočne veľké pre vašu pergolu a prípadné doplnky, ako sú stoličky alebo stoly. Renovácia staršej pergoly môže byť vynikajúcim spôsobom, ako vylepšiť váš vonkajší priestor a vytvoriť nové miesto na relax a oddych. S výberom správneho materiálu a miesta pre vašu pergolu, môžete využiť všetko, čo vaša záhrada ponúka a vytvoriť útulný a príjemný priestor pre seba a vašu rodinu.
Som majiteľom firmy Gazebo s.r.o, ktorá sa špecializuje na návrh a výstavbu exkluzívnych altánkov a pergol. Roky skúseností a práce s drevom som postupne nadobudol v zahraničí. Vďaka čomu som si po návrate na Slovensko priviezlol veľa nápadov a technologických postupov používaných pri výrobe, ktoré tu ešte neboli.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame

Drevená pergola Miláno s prestrešením lepené bezpečnostné sklo. #drevená pergola#prístrešok#drevený prístrešok
8 0
Drevená pergola Rio Grande 2013 #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
11 0
Sme hrdí na to, že ako jediná firma sme mali možnosť inštalovať najexkluzívnejšiu Bioklimatickú pergolu na Slovensku. Pergolu pre najúspešnejšiu spoločnosť na svete McDonalds. Spoločnosť, ktorá je lídrom vo svojom obore a dlhodobo určuje trend nielen v stravovaní, ale aj špičkovým dizajnovým prevedením každej svojej prevádzky. Najnovšie a najkvalitnejšie materiály vždy ako prvá zapracuje do svojich interiérov po celom svete. Ďakujem ešte raz za príležitosť prispieť týmto exkluzívnym výrobkom v exteriéry McDonalds a pridať tejto výnimočnej spoločnosti pomyselnú čerešničku na torte.
Ďakujeme a želáme veľa úspechov a krásnych exteriérov
24 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #prístrešok #samonosná pergola
10 0
Drevená pergola Miláno viac na www.gazebo-altanky.sk #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
9 0
zimná záhrada Top class #zimná záhrada #hliníková pergola #prístrešok
16 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
12 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #prístrešok drevený
16 0
Drevená pergola Santorini #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
11 0
Zimná záhrada s obvodovým zasklením #zimná záhrada #drevená pergola #prístrešok
15 1
Drevená pergola Miláno #pergola drevená #prístrešok
8 0
Hliníková pergola s bočným tienením #hliníkový prístrešok #pergola
16 0
Hliníková pergola Basic class #pergola #hliníková pergola #prístrešok
11 0
Hliníková pergola Top class #hliníkový prístrešok #hliníková pergola #pergola
10 0
drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
10 0
Samonosná hliníková pergola Economic class #hliníková pergola #pergola #hliníkový prístrešok
6 0

S výberom Vám ochotne poradíme

Bezplatná konzultácia

Kliknutím alebo potiahnutím súborov do tejto oblasti nahrajte súbory. You can upload up to 5 files.
Čítal som o podmienkach pravidiel ochrany osobných údajov
5/5

Čo o nás hovoria zákazníci

Často kladené otázky

To záleží od viacero kritérií ako je veľkosť, typ altánku a dostupnosť materiálov, z ktorých je vyrobený. V štandardných veľkostiach, ktoré sú 400 x 400 cm, sa dodacia doba pohybuje okolo 5 – 6 týždňov.

V cene altánku a pergoly je finálna povrchová úprava, kompletná montáž u zákazníka na kľúč s dovozom.
Montáž hliníkovej záhradnej pergoly trvá 1-2 dni, záleží od veľkosti.
Ceny altánkov patria k tým vyšším. Vždy záleží od doplnkovej výbavy altánku. Každý je umelecké dielo s výnimočným dizajnom a kvalitou spracovania.
Návrat hore