Ako oživiť staršiu pergolu?

drevena pergola a ako ozivit vasu pergolu a zahradu

Záhradná pergola je neustále vystavovaná nepriazni počasia. Či už je to mráz, dážď, sneh, slnečné žiarenie. Niet divu, že sa to po čase podpíše na jej vzhľade. Ak sa obávate, že vaša pergola bude vyzerať zle už po jednej sezóne, vôbec nemusíte. Naše záhradné pergoly sa pýšia naozaj top kvalitou. Preto vám garantujeme, že pergola bude potrebovať obnoviť najskôr o 6 až 8 rokov. Čo budete musieť urobiť?

Postup obnovy drevenej pergoly

Ak nedôjde k mechanickému poškodeniu alebo devastácii pergoly v dôsledku živelnej pohromy, vaša drevená pergola vám poslúži dlhé roky bez zmeny funkčnosti. Nepriazeň počasia sa môže mierne prejaviť na jej vzhľade. Drevená pergola bude približne po ôsmich rokoch potrebovať nový náter. Ako na to?

  1. Dôkladne pergolu očistite. Odstráňte nečistoty a prípadnú mastnotu. Použite metličku a vodu so saponátom.
  2. Pergolu prebrúste. Jemne, aby ste ju dokonale vyčistili a aby drevo nebolo mastné alebo mokré. Tak budete mať istotu, že náter „chytí“.
  3. Penetrácia. Penetračný náter pripraví podklad na následnú povrchovú úpravu, čiže nanášanie ďalšej vrstvy. Je to spojivo medzi podkladom – drevom a povrchovou úpravou, čiže krycím náterom. Ako penetráciu použite lazurovací náter, ktorý na pergolu nanesiete v jednej tenkej vrstve.
  4. Krycí náter. Ak ste sa rozhodli, že pôvodnú textúru dreva chcete prekryť, použite krycí náter. Ten musí byť vhodný do exteriéru a odolný voči poveternostným vplyvom.

Jednotlivé nátery nanášajte s časovým odstupom, aby stihli dokonale uschnúť. Pracujte v teplom počasí a náter nanášajte ideálne pri teplotách 15-20 stupňov a bezveternom počasí, aby pri práci na drevo nesadali nečistoty a aby nátery dobre schli. Vyhýbajte sa priamemu slnečnému počasiu.

Potrebuje údržbu aj hliníková pergola?

Každá naša hliníková pergola je bezúdržbová. To znamená, že nie sú ani po rokoch potrebné žiadne nátery. Stačí, ak hliníkovú pergolu v prípade potreby očistíte, a to použitím mydlovej vody a handry.

Ak ste si u nás v minulosti zakúpili hliníkovú alebo drevenú pergolu a potrebujete poradiť s jej údržbou, kontaktujte nás a radi vám pomôžeme. A v prípade, že ste majiteľom starej záhradnej pergoly, ktorá už doslúžila, neváhajte sa na nás obrátiť. Poradíme vám s výberom novej pergoly.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

drevena pergola a ako ozivit vasu pergolu a zahradu
Hliníkové Pergoly
Fero

Ako oživiť staršiu pergolu?

Záhradná pergola je neustále vystavovaná nepriazni počasia. Či už je to mráz, dážď, sneh, slnečné žiarenie. Niet divu, že sa to po čase podpíše na

Čítaj Viac »
historia altankov
Altánky
Fero

Z histórie altánkov

Altánky nepochybne patria k najrozšírenejším stavbám v záhradách. A spolu s pergolami sú čoraz obľúbenejšie. Bolo to tak aj v minulosti? Aké boli prvé altánky Altánky boli pomerne bežné už

Čítaj Viac »
Scroll to Top