Ako si vybrať drevenú pergolu?

drevena pergola

Aktualizované

Výber drevenej pergoly pre váš vonkajší priestor môže priniesť nový rozmer krásy a funkčnosti vašej záhrade. Aby ste si vybrali ten správny model, je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov, ako sú veľkosť, materiál, dizajn a účel pergoly. V tomto blogovom príspevku vám ponúkneme užitočné tipy a odporúčania, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní o tom, aká drevená pergola bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám a záhrade.

Drevené pergoly sú ľahké okrasné stavby, umiestnené v záhrade alebo v parku. Ich funkciou je skrášľovať vonkajšie priestory.  Pergola má zvyčajne jednoduchú rámovú konštrukciu a je podopretá stĺpmi alebo trámami. Pôvod slova je z latinčiny Pergula, s odkazom na vyčnievajúci odkvap. Ako druh altánku môže tiež poslúžiť na rozšírenie budovy, ako ochrana pre otvorenú terasu alebo spojovací článok medzi pavilónmi.

Často si ľudia zamieňajú pergolu s altánkom. Altánok je všeobecne považovaný za drevenú lavicu so strechou, spravidla ohraničenú mrežovými doskami, ktoré tvoria rámec pre popínavé rastliny. Drevená pergola je oveľa väčšia a otvorenejšia štruktúra, a nie vždy poskytuje miesto na sedenie. Skladá sa zo stĺpikov a nosníkov, ale nemá žiadne steny alebo strechu. Záhradný altánok je voľne stojaca konštrukcia so špicatou strechou a zväčša je otvorená.

Ako si vybrať drevenú pergolu?

Moderné drevené pergoly

Moderné drevenné pergoly sú väčšinou z dreva, vinylu, sklolaminátu, hliníka alebo PVC, na tehlových alebo kamenných pilieroch, niektoré sú cenovo dostupnejšie a niektoré zasa drahšie.

Ak hľadáte inšpiráciu v záhradných vzoroch, ste na správnom mieste. Máme pre vás niekoľko návrhov a námetov, ako zveľadiť vonkajšie priestory. Pergoly majú veľa využitia, slúžia na oddych, zábavu alebo vonkajšie stolovanie. Môžete vytvoriť svoj domov príjemnejší, a čo je dôležitejšie, pristane aj vašej záhrade alebo domu. Drevená pergola je zvyčajne navrhnutá tak, aby zatienila chodník alebo relaxačný priestor.

Drevená pergola je ako stvorená na to, aby sa okolo nej ťahali nejaké pekné popínavé rastliny. Pokiaľ by ste sa rozhodli pre kvetovú pergolu, hustota mriežok by mala byť podstatne menšia, ako obvykle. Do pergoly taktiež môžme zakomponovať aj krb. V ideálnom prípade by malo ísť o murovaný krb, ktorý pôsobí o niečo lepšie, ako skladaný krb z viacerých betónových častí.

Ako si vybrať drevenú pergolu?

Drevená pergola sa prakticky robí na mieru v konkrétnej záhrade, takže je dobré si zvážiť, čo presne chcete.

  • Akékoľvek miesto si vo vašej záhrade vyberiete, malo by sa aj snúbiť zo štýlom vášho domova. Urobte si čas na výber pergoly, ktorú chcete a na jej dizajn.
  • Vybavte si schválenie alebo povolenie ešte pred začatím práce.
  • Uistite sa, že stavebné materiály sú vhodné na vonkajšie použitie.
  • Drevená pergola musí byť postavená tak, aby vydržala. Napríklad, skrutky by mali byť použité namiesto klincov, aby zabezpečili dlhodobú pevnosť a bezpečnosť konštrukcie.
  • Vždy si žiadajte vidieť staviteľove povolenia a taktiež nejaké ukážky ich práce, ak je to možné.

Tak či onak, navrhovanie záhrady by malo byť zábavné a relaxačné. Zelené labyrinty, dláždené cesty, malé rybníky, vodné fontány, farebné kvety a malé okrúhle stromy lemujúce cestu okolo záhrady. To všetko sú prvky, ktoré vytvoria nádhernú záhradu. Koniec koncov, je úžasné mať  vlastný zelený kúsok raja a útočisko, kde si užijete zaslúžené voľno po dlhom pracovnom dni.

Všetky naše produkty môžete vidieť na stránke produktov. Môžete nás kontaktovať a my sa vám v ten deň ozveme.

Som majiteľom firmy Gazebo s.r.o, ktorá sa špecializuje na návrh a výstavbu exkluzívnych altánkov a pergol. Roky skúseností a práce s drevom som postupne nadobudol v zahraničí. Vďaka čomu som si po návrate na Slovensko priviezlol veľa nápadov a technologických postupov používaných pri výrobe, ktoré tu ešte neboli.
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame

Drevená pergola Miláno s prestrešením lepené bezpečnostné sklo. #drevená pergola#prístrešok#drevený prístrešok
8 0
Drevená pergola Rio Grande 2013 #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
10 0
Sme hrdí na to, že ako jediná firma sme mali možnosť inštalovať najexkluzívnejšiu Bioklimatickú pergolu na Slovensku. Pergolu pre najúspešnejšiu spoločnosť na svete McDonalds. Spoločnosť, ktorá je lídrom vo svojom obore a dlhodobo určuje trend nielen v stravovaní, ale aj špičkovým dizajnovým prevedením každej svojej prevádzky. Najnovšie a najkvalitnejšie materiály vždy ako prvá zapracuje do svojich interiérov po celom svete. Ďakujem ešte raz za príležitosť prispieť týmto exkluzívnym výrobkom v exteriéry McDonalds a pridať tejto výnimočnej spoločnosti pomyselnú čerešničku na torte.
Ďakujeme a želáme veľa úspechov a krásnych exteriérov
24 0
Drevená pergola Miláno #drevená pergola #prístrešok #samonosná pergola
9 0
Drevená pergola Miláno viac na www.gazebo-altanky.sk #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
9 0
zimná záhrada Top class #zimná záhrada #hliníková pergola #prístrešok
15 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
12 0
Drevená pergola Kartágo #drevená pergola #prístrešok drevený
16 0
Drevená pergola Santorini #drevená pergola #drevený prístrešok #pergola
11 0
Zimná záhrada s obvodovým zasklením #zimná záhrada #drevená pergola #prístrešok
15 1
Drevená pergola Miláno #pergola drevená #prístrešok
8 0
Hliníková pergola s bočným tienením #hliníkový prístrešok #pergola
16 0
Hliníková pergola Basic class #pergola #hliníková pergola #prístrešok
11 0
Hliníková pergola Top class #hliníkový prístrešok #hliníková pergola #pergola
10 0
drevená pergola Kartágo #drevená pergola #pergola #drevený prístrešok
10 0
Samonosná hliníková pergola Economic class #hliníková pergola #pergola #hliníkový prístrešok
6 0

S výberom Vám ochotne poradíme

Bezplatná konzultácia

Kliknutím alebo potiahnutím súborov do tejto oblasti nahrajte súbory. You can upload up to 5 files.
Čítal som o podmienkach pravidiel ochrany osobných údajov
5/5

Čo o nás hovoria zákazníci

Často kladené otázky

To záleží od viacero kritérií ako je veľkosť, typ altánku a dostupnosť materiálov, z ktorých je vyrobený. V štandardných veľkostiach, ktoré sú 400 x 400 cm, sa dodacia doba pohybuje okolo 5 – 6 týždňov.

V cene altánku a pergoly je finálna povrchová úprava, kompletná montáž u zákazníka na kľúč s dovozom.
Montáž hliníkovej záhradnej pergoly trvá 1-2 dni, záleží od veľkosti.
Ceny altánkov patria k tým vyšším. Vždy záleží od doplnkovej výbavy altánku. Každý je umelecké dielo s výnimočným dizajnom a kvalitou spracovania.
Návrat hore