Drevené pergoly sú lahké okrasné stavby umiestnena obvzlášť na záhrade alebo v parku a jej funkcia je skrášlovať vonkajšie priestory.  Zvyčajne má jednoduchú rámovú konštrukciu a je podopretá stĺpami alebo trámami. Pôvod slova je z latinčiny Pergula s odkazom na vyčnievajúci odkvap. Ako druh altánku, môže to tiež  poslúžiť na rozšírenie budovy alebo slúžia ako ochrana pre otvorenú terasu alebo spojovací článok medzi pavilónmy. Často si ludia zamieňajú výraz pergola s výrazom altánok. Altánok je všeobecne považovaný za drevenu lavicu so strechou, spravidla ohraničená mrežovímy doskami, ktoré tvoria rámec pre popínavé rastliny. Drevená Pergola, na druhej strane, je oveľa väčšia a otvorenejšia štruktúra, a nie vždy obsahuje miesto na sedenie . Skladá sa zo stĺpikov a nosníkov, ale nemá žiadne steny alebo strechu. Altánok, na druhej strane, je voľne stojaca konštrukcia so špicatou strechou a zväčša je otvorená.

Ako si vybrať drevenú pergolu?

Moderné drevenné pergoly

Moderné drevenné pergoly sú večšinou s dreva, vinylu, sklolaminátu, hliníka alebo PVC, tehlových alebo kamenných pilieroch, niektoré sú cenovo dostupnejšie a niektoré sú drahšie.

Ak hľadáte inšpiráciu v záhradných vzoroch, ste na správnom mieste. Ak sa snažíte nájsť inšpiráciu pre váš vonkajší priestor, máme pre vás niekoľko návrhov a námetov ako zvelaďit tieto priestory. Pergoly majú veľa využití, slúžia na oddych, zábavu, alebo vonkajšie stolovanie. Môžete vytvoriť svoj domov príjemnejší a čo je dôležitejšie pristane aj vašej záhrade alebo domu. Drevená Pergola je zvyčajne navrhnutá tak, aby zatienila chodník alebo relaxačný priestor.

Drevená Pergola je ako stvorená na to, aby sa okolo nej ťahali nejaké pekné popínavé rastliny. Pokiaľ by ste sa rozhodli pre kvetovú pergolu, hustota mriežok by mala byť podstatne menšia, ako normálne. Do pergoly taktiež môžme zakomponovať aj krb. V ideálnom prípade by malo ísť o murovaný krb, ktorý pôsobí o niečo lepšie, ako skladaný krb z viacerých betónových častí.

Ako si vybrať drevenú pergolu?
Drevená Pergola sa prakticky robí na mieru konkrétnej záhrade takže je veľmi potrebné dobre si zvážiť čo presne chcete.

  • Akýkoľvek miesto si vyberiete vo vašej záhrade mal by sa aj naďalej snúbiť zo štýlom vášho domova. Urobte si čas na výskum pergoly ktorú chcete a na jej dizajn.
  • Schválenie alebo povolenie by ste si mali vybaviť a malo by byť schválené pred začatím práce.
  • Uistite sa, že stavebné materiály sú vhodné pre vonkajšie použitie. Kovové pergoly sú teraz taktiež k dispozícii.
  • Drevená Pergola musí byť postavená tak, aby vydržala. Napríklad, skrutky by mali byť použité namiesto klincov aby zabezpečili dlhodobú pevnosť a bezpečnosť konštrukcie.
  • Drevená Pergola sady sú taktiež k dispozícii, avšak, ak ste skúsený a schopný kutil zvážte využitie služieb skúseného staviteľa.
  • Vždy si žiadajte vidieť stavitelove povolenia a taktiež nejaké príklady ich práce, ak je to možné.

Či tak alebo onak, navrhovanie záhrady by malo byť zábavné a relaxačné. Zelené labyrinty, dláždenými cesty, malé rybníky, vodné fontány, farebné kvety a malé okrúhle stromy lemujúce cestu okolo záhrady– to všetko sú prvky, ktoré môžu vyvolať nádherný stav. Koniec koncov, neexistuje nič lepšie ako tešiť sa,že ste obklopený svojím vlastným zeleným kúskom raja alebo útočiskom, kde si môžete užiť zaslúžené voľno v popoludňajších hodinách, po dlhom pracovnom dni.

Všetky naše produkty môžete vidiet na stranké produktov. Môžete nás kontaktovať a my sa Vám v ten deň ozveme.