Ako si vybrať drevenú pergolu?

drevena pergola

Drevené pergoly sú ľahké okrasné stavby, umiestnené v záhrade alebo v parku. Ich funkciou je skrášľovať vonkajšie priestory.  Pergola má zvyčajne jednoduchú rámovú konštrukciu a je podopretá stĺpmi alebo trámami. Pôvod slova je z latinčiny Pergula, s odkazom na vyčnievajúci odkvap. Ako druh altánku môže tiež poslúžiť na rozšírenie budovy, ako ochrana pre otvorenú terasu alebo spojovací článok medzi pavilónmi.

Často si ľudia zamieňajú pergolu s altánkom. Altánok je všeobecne považovaný za drevenú lavicu so strechou, spravidla ohraničenú mrežovými doskami, ktoré tvoria rámec pre popínavé rastliny. Drevená pergola je oveľa väčšia a otvorenejšia štruktúra, a nie vždy poskytuje miesto na sedenie. Skladá sa zo stĺpikov a nosníkov, ale nemá žiadne steny alebo strechu. Záhradný altánok je voľne stojaca konštrukcia so špicatou strechou a zväčša je otvorená.

Ako si vybrať drevenú pergolu?

Moderné drevené pergoly

Moderné drevenné pergoly sú väčšinou z dreva, vinylu, sklolaminátu, hliníka alebo PVC, na tehlových alebo kamenných pilieroch, niektoré sú cenovo dostupnejšie a niektoré zasa drahšie.

Ak hľadáte inšpiráciu v záhradných vzoroch, ste na správnom mieste. Máme pre vás niekoľko návrhov a námetov, ako zveľadiť vonkajšie priestory. Pergoly majú veľa využitia, slúžia na oddych, zábavu alebo vonkajšie stolovanie. Môžete vytvoriť svoj domov príjemnejší, a čo je dôležitejšie, pristane aj vašej záhrade alebo domu. Drevená pergola je zvyčajne navrhnutá tak, aby zatienila chodník alebo relaxačný priestor.

Drevená pergola je ako stvorená na to, aby sa okolo nej ťahali nejaké pekné popínavé rastliny. Pokiaľ by ste sa rozhodli pre kvetovú pergolu, hustota mriežok by mala byť podstatne menšia, ako obvykle. Do pergoly taktiež môžme zakomponovať aj krb. V ideálnom prípade by malo ísť o murovaný krb, ktorý pôsobí o niečo lepšie, ako skladaný krb z viacerých betónových častí.

Ako si vybrať drevenú pergolu?

Drevená pergola sa prakticky robí na mieru v konkrétnej záhrade, takže je dobré si zvážiť, čo presne chcete.

  • Akékoľvek miesto si vo vašej záhrade vyberiete, malo by sa aj snúbiť zo štýlom vášho domova. Urobte si čas na výber pergoly, ktorú chcete a na jej dizajn.
  • Vybavte si schválenie alebo povolenie ešte pred začatím práce.
  • Uistite sa, že stavebné materiály sú vhodné na vonkajšie použitie.
  • Drevená pergola musí byť postavená tak, aby vydržala. Napríklad, skrutky by mali byť použité namiesto klincov, aby zabezpečili dlhodobú pevnosť a bezpečnosť konštrukcie.
  • Vždy si žiadajte vidieť staviteľove povolenia a taktiež nejaké ukážky ich práce, ak je to možné.

Tak či onak, navrhovanie záhrady by malo byť zábavné a relaxačné. Zelené labyrinty, dláždené cesty, malé rybníky, vodné fontány, farebné kvety a malé okrúhle stromy lemujúce cestu okolo záhrady. To všetko sú prvky, ktoré vytvoria nádhernú záhradu. Koniec koncov, je úžasné mať  vlastný zelený kúsok raja a útočisko, kde si užijete zaslúžené voľno po dlhom pracovnom dni.

Všetky naše produkty môžete vidieť na stránke produktov. Môžete nás kontaktovať a my sa vám v ten deň ozveme.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobné príspevky

drevena pergola a ako ozivit vasu pergolu a zahradu
Hliníkové Pergoly
Fero

Ako oživiť staršiu pergolu?

Záhradná pergola je neustále vystavovaná nepriazni počasia. Či už je to mráz, dážď, sneh, slnečné žiarenie. Niet divu, že sa to po čase podpíše na

Čítaj Viac »
historia altankov
Altánky
Fero

Z histórie altánkov

Altánky nepochybne patria k najrozšírenejším stavbám v záhradách. A spolu s pergolami sú čoraz obľúbenejšie. Bolo to tak aj v minulosti? Aké boli prvé altánky Altánky boli pomerne bežné už

Čítaj Viac »
Scroll to Top