Japonský štýl záhrady sa vyznačuje svojou jednoduchosťou, harmóniou a zmyslom pre estetiku. Jeho hlavným cieľom je vytvoriť pokojný a relaxačný priestor, ktorý vás zbaví stresu a umožní vám priblížiť sa k prírode. V tomto článku vám predstavíme niektoré základné zásady a tipy, ako si vytvoriť záhradu v japonskom štýle vo vašom domove.
Páči sa vám záhrada, v ktorej je maximálne využitý priestor? Záhrada, ktorá rešpektuje silu prírody a je obrazom úcty ku všetkému živému a neživému? Presne to je charakteristika japonskej záhrady. Plná rastlín, ale aj neživých prvkov ako drevo a kamene. Vládne v nej poriadok a atmosféra pokoja a pohody. Takúto harmonickú záhradu si dokážete vytvoriť aj u vás doma.
Základné princípy japonskej záhrady
Ak vás táto myšlienka nadchla, zrejme budete potrebovať pri zakladaní japonskej záhrady pomoc.
Inšpirujte sa videami, ktoré nájdete na webe. Pomôže vám však, ak budete poznať základné princípy japonskej záhrady:
- V tomto type záhrady by mali mať zastúpenie nielen rastliny, ale aj piesok, kamene a voda.
- Pridajte ozdobné prvky – vázy, sošky, slnečné hodiny, zvonkohry či fontánky.
- Nesmie chýbať kamenný chodník. V japonskej záhrade by ste mali mať možnosť poprechádzať sa po všetkých jej kútoch. Chodníky nebetónujte, voľte prírodné materiály ako kameň alebo drevo.
- Súčasťou japonskej záhrady by mala byť aj vodná plocha. Ak to u vás nie je možné, vytvorte piesočnatú plochu a piesok uhrabte do tvaru vlniek.
- Chýbať nesmú mostíky. Či už len ako ozdoba alebo také, ktoré povedú ponad vodnú hladinu a bude sa po nich dať prechádzať. Opäť by mali byť z prírodných materiálov.
- Dodržiavajte symboliku čísel. Mali by ste dbať na nepárne zoskupenia prvkov. Ak sa napríklad rozhodnete umiestniť ako ozdobný prvok kamene, vždy v nepárnom počte.
- Záhradu podľa možností neuzatvárajte. Mala by voľne pokračovať do priestoru (teda mimo váš pozemok). Alebo by aspoň mala poskytovať okoloidúcim možnosť pokochať sa ňou.
- Veľký dôraz klaďte najmä na výber rastlín.
Aké rastliny by ste teda mali zvoliť? Stavte na bonsaje a bambus, ale aj japonské čerešne, japonský javor, ginko, kosodreviny, sakury, magnólie a okrasné trávy. Z kvetov by ste tu mali mať najmä pivónie, ruže a kosatce. Svoje miesto tu má aj mach.
Do japonskej záhrady patrí aj domček alebo altánok
Akú úlohu zohráva v japonskej záhrade domček alebo altánok? Je to miesto, ktoré by sa malo stať oázou pokoja a odpočinku. Malo by poskytovať výhľad na výrazné prvky záhrady – kamene, rastliny, vodnú plochu, či dekorácie.
V japonskej kultúre existujú aj takzvané čajové záhrady, kde dominantou je práve altánok, nazývaný aj čajový altánok. Samozrejme, aj ten by mal byť v japonskom štýle. Nádherne tu vynikne záhradný altánok Hinode alebo Kawaii, ktorý sa stane srdcom vašej domácej japonskej záhrady.
Hlavné princípy záhrady v japonskom štýle
Miniaturalizácia: Japonská záhrada sa snaží zachytiť krásu prírody v malej, prehľadnej podobe. To sa dá dosiahnuť pomocou bonsajov, ktoré sú malé stromy pestované v kvetináčoch, alebo skalkou s malými kameňmi a rastlinami.
Asymetria: Japonský štýl záhrady uprednostňuje prirodzenosť a neporiadok pred umelým usporiadaním. Preto sa snažte o asymetrické usporiadanie prvkov vo vašej záhrade.
Symbolika: Japonská záhrada často využíva symboly a metafory na vyjadrenie rôznych životných hodnôt. Napríklad, voda môže symbolizovať čas a pohyb, kým kameň predstavuje stálosť a trvalosť.
Ako si vytvoriť záhradu v japonskom štýle
Výber rastlín: Vyberte si rastliny, ktoré sú typické pre japonskú záhradu, ako sú napríklad: javor, borovica, bambus, azalky, rododendrony, a iné. Tieto rastliny vám pomôžu vytvoriť autentickú atmosféru a výnimočný vzhľad vašej záhrady.
Vodné prvky: Japonské záhrady často zahŕňajú vodné prvky ako jazierka, potoky alebo fontány. Voda v japonskej záhrade symbolizuje čistotu, pokoj a plynutie času. Môžete tiež pridať ryby koi, ktoré sú tradičným prvkom japonských záhrad.
Kameň a štrk: Kameň a štrk sú základnými materiálmi používanými v japonských záhradách. Kamenné skalky, kamenisté cestičky a štrkové plochy sú charakteristickými prvkami.
Kombinácia kameňov, dreva a rastlín
Kombinácia kameňov, dreva a rastlín je kľúčovým prvkom japonských záhrad. Kameňové cesty a mosty, drevené altánky a lavičky, a rôzne druhy rastlín, ako napríklad javory a bonsaje, tvoria krásnu harmóniu v záhrade. Tieto prvky majú symbolický význam a dodávajú záhrade osobitý charakter.
Doplnky a farby v japonskom štýle
Pri tvorbe japonskej záhrady je dôležité venovať pozornosť aj doplnkom a farbám. Každý detail má svoj význam a prispieva k celkovému dojmu záhrady. Japonské záhrady sú známe svojimi červenými, zelenými a hnedými odtieňmi, ktoré sa dokonale kombinujú s kameňmi, drevenými doplnkami a rastlinami. Farby v japonskej záhrade majú symbolický význam a môžu vyjadrovať prírodu a jej krásu.
Symbolika v každom ročnom období
Japonské záhrady majú symbolický význam v každom ročnom období. Zmeny v prírode a rastlinstve sú veľmi dôležité pre tvorbu japonskej záhrady a jej význam. V japonskej kultúre sa každé ročné obdobie považuje za jedinečné a poskytuje neopakovateľný zážitok. Preto sú v japonských záhradách používané rôzne druhy rastlín a kvetov, ktoré symbolizujú jednotlivé ročné obdobia.
Je možné vytvoriť japonskú záhradu v malom priestore?
Áno, je možné vytvoriť japonskú záhradu aj v malom priestore. Japonské záhrady sú známe svojou rovnováhou a harmóniou a preto je dôležité zvoliť správne prvky, ktoré budú vytvárať túto harmóniu. Aj v malom priestore môžete použiť kameňové cesty a mosty, drevené doplnky a rastliny, ktoré tvoria hlavnú zložku japonskej záhrady.
Aké sú najdôležitejšie rastliny pre japonskú záhradu?
Japonské záhrady majú široký výber rastlín, ktoré sa používajú na tvorbu japonskej záhrady. Najdôležitejšie rastliny pre japonskú záhradu sú javory, bonsaje, bambus, rododendrony, azalky, ikebany a rôzne druhy kvetov a tráv. Tieto rastliny majú symbolický význam a prispievajú k celkovej harmónii a kráse záhrady.
Ako môžem začať s tvorbou japonskej záhrady?
Ak chcete začať s tvorbou japonskej záhrady, je dôležité najprv sa dobre oboznámiť s princípmi a symbolikou japonskej záhrady. Potom si môžete začať vyberať rastliny, kameňové prvky a doplnky, ktoré budú tvoriť vašu japonskú záhradu. Vytvorte si náčrt a navštívte záhradné centrum, kde vám odborníci môžu pomôcť s výberom správnych materiálov a rastlín, ktoré budú najlepšie vyhovovať vašim potrebám a preferenciám.