Domáce dreviny

Borovica

borovica

Borovicové drevo je mäkké, pružné a dosť pevné (ak nie je veľmi uzlové) s červeno hnedým jadrom. Drevo je živicové, ľahké, mäkké, je však tvrdšie ako drevo smrekové, vo vode veľmi trvanlivé. Využíva sa najmä na stavbu drevených konštrukcií, telegrafných stĺpov, dlažobných kociek a v stolárstve.

Buk

buk

Je drevo s rovnomernou štruktúrou, pórovité, lesklé, pevné, veľmi tvrdé a ťažké bez farebného jadra, tvorí však často jadro nepravé. Buk je jedným z našich najpevnejších drevín. Výborne sa ohýba a dobre sa štiepa. Dá sa výborne impregnovať. Dobre sa vysúša, leští, morí a lepí. Má nevýraznú kresbu. Veľmi dobre sa sústruží. Z bukového dreva sa vyrábajú predovšetkým dyhy, parkety, ohýbaný nábytok, drobný materiál a je základným drevom na výrobu drevného liehu.

Dub

dub

Dub zahrňuje ďalších asi 30 druhov a je jedným z najvyužívanejších drevín v Európe. Je stredne tvrdé a ťažké drevo s dobrou opracovateľnosťou. Má dobrú odolnosť voči hnilobe a je vhodné na vodné a pozemné stavby. Vyskytuje sa v Európe a zasahuje až na Sibír a do malej Ázie.

Orech

orech

Patrí medzi hodnotné drevo s krásnou farbou dreva. Využíva sa najmä na výrobu dyhy.

Smrek

smrek

Drevo je žltavobiele, pružné a dá sa dobre opracovať. Smrek je jedným z najproduktívnejších drevín. Jeho drevo nemá zafarbené jadro, obsahuje živicové kanály, je lesklé, mäkké, biele, ľahké, ľahko štiepateľné má všestranné použitie. Využíva sa na stavbu drevených konštrukcii, vodné a mostné stavby, v stolárstve, pri výrobe dyhy, drevo rezbu, hračiek, celulózy.

Topoľ

topol

Topoľ patrí k najrýchlejším rastúcim drevinám. Je to svetlá drevina. Na teplo je náročná, netrpí však ani pri mrazoch. Dobre znáša dlhodobé záplavy. Drevo u mladých stromov má žlté jadro, u starších hnedé. Je pórovité, hrubej štruktúry, veľmi ľahké a mäkké. Drevo je výhodnou surovinou na výrobu dyhy. Je ľahké dobre spracovateľné. Používa sa predovšetkým na obalové materiály.

Scroll to Top